Stropnický: Necítím potřebu se výrazně obhajovat, naznačil jsem něco, o čem už psali novináři

Jan Gazdík ČTK Jan Gazdík, ČTK
11. 2. 2016 14:51
Ministr obrany Martin Stropnický necítí potřebu se kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu obhajovat. Dle svých slov v obrysu a náznaku pojmenoval něco, o čem už psali novináři. Záležitost nevyzradil. Reagoval tak na výzvu místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka, aby zvážil své setrvání ve funkci. Premiér Bohuslav Sobotka kvůli sporu svolal na pátek schůzku předsedů všech tří koaličních stran.
Martin Stropnický
Martin Stropnický | Foto: Vojtěch Marek

Praha/Brusel - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) necítí potřebu se kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu obhajovat. Byl prý postaven před otázku, zda flagrantně lhát. Jenom v obrysu a náznaku pojmenoval něco, o čem psali novináři. Záležitost nevyzradil. Stropnický to řekl novinářům v Bruselu při zasedání ministrů obrany NATO v reakci na výzvu místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), aby zvážil své setrvání ve funkci.

"Slova pana ministra Bělobrádka komentovat nebudu. Mám teď v Bruselu práci, která má smysl a která je pro Českou republiku důležitá. Souvisí totiž s naším angažmá v boji proti teroristům. Tohle je věc, kterou je potřeba řešit a která se týká našich občanů. Tohle považuji za důležité daleko víc než reagovat na kdejaké vyjádření kdejakého politika," odmítl se nejprve k tématu vyjadřovat. Později ale přeci jen výzvu svého koaličního partnera okomentoval.

Na otázku, zda se bude v pátek ve Sněmovně bránit, řekl, že "necítí potřebu se nějak výrazně obhajovat", protože jen "v obryse, náznaku" pojmenoval něco, čeho byly dva dny plné noviny. "Všechny noviny, všechny servery o tom psaly. Já jsem dostal otázku a teď jsem byl během tří sekund postaven do situace, jestli mám flagrantně lhát, a jestli mám připustit, že na tom něco je. Já jsem to rozhodně nevyzradil," řekl.

Výzvy k odstoupení prý chápe od opozice. "Ze strany opozice to je přirozené, ze strany koalice mi to přijde zcela zbytečné," poznamenal. Více se k záležitosti nechtěl vyjadřovat.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli sporu svolal na pátek schůzku předsedů všech tří koaličních stran. Podle čtvrtečního prohlášení dává přednost tomu, aby si představitelé koalice všechny důležité či sporné věci vyříkali "z očí do očí".

Stropnický minulý týden potvrdil spekulace, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Na počátku a na konci kauzy unesených Čechů a vydání Alího Fajáda ministři říkali přesně to, co mají. Problém jsou ministři, kteří se činili mezi tím. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

teď

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy