Stropnický je lepší než Tvrdík či Baudyš, říká generál

Jan Gazdík Jan Gazdík
9. 1. 2014 11:10
Rozhovor s někdejším náčelníkem generálního štábu armády Jiřím Šedivým.
Martin Stropnický, kandidát ANO na ministra obrany
Martin Stropnický, kandidát ANO na ministra obrany | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nominaci někdejšího diplomata Martina Stropnického na post ministra obrany sice zpochybnil už v minulém roce prezident Miloš Zeman, někdejší náčelník generálního štábu armády Jiří Šedivý má však zcela rozdílný názor. I když Martin Stropnický opustil dráhu diplomata a vrátil se v posledních letech ke své herecké profesi, mohl by podle Šedivého být dobrým ministrem obrany.

Není tajemstvím, že generál ve výslužbě je už nyní občasným konzultantem navrženého ministra. I na to, zda by v případě jmenování mohla spolupráce mezi ním a Martinem Stropnickým pokračovat, Jiří Šedivý odpovídá.

Jste znám jako kritik mnoha bývalých ministrů obrany, mluvil jste o jejich nekompetentnosti. Kteří to byli?

Jiří Šedivý: Tak třeba Antonín Baudyš, Vilém Holáň anebo Jaroslav Tvrdík. Jakkoliv šlo v tomto případě o bývalého vojáka, nikdy nepřekročil hranice a rozhled velitele posádkového města. Pokud se pamatuji, nikdo jmenování těchto ministrů nezpochybňoval. Dokonce naopak. I když o otázkách obrany země nevěděli zhola nic, anebo velmi málo.

Martin Stropnický na tom není lépe. V čem se liší od jmenovaných politiků?

Mluvíme o bývalém ministru kultury. Stropnický byl dlouhá léta i velvyslancem. Základní - a celkem solidní - představu o bezpečnosti země či armádě má.

Vy jste se s Martinem Stropnickým už sešel. Dáváte mu „nalejvárnu", jste jeho poradcem?

Není to tajemství a nejde o pravidelné schůzky. Žádnou nalejvárnu mu nedávám. Chtěl znát moje názory na armádu či obranu, takže se ptal a já mu jen odpovídal. Nic jsem mu nevnucoval, nedoporučoval. Tohle bych si - i vzhledem k nynějšímu náčelníkovi generálního štábu Petru Pavlovi - nikdy nedovolil.

Počítá s tím, že se ministrem obrany kvůli výhradám prezidenta stát nemusí?

Je to vstřícný, pokorný a otevřený člověk, který se uchází o velmi důležitý vládní post. Dal několikrát najevo, že nakonec ministrem obrany vzhledem k výhradám prezidenta republiky ani být nemusí. Jak jsem řekl: v otázkách obrany země se orientuje vcelku dobře. Což je asi pro mnohé lidi překvapením.

Dostal jste od něho nabídku, pokud by se ministrem obrany skutečně stal?

Taková nabídka při naší schůzce z jeho strany ani nepadla. Mám konzultantskou firmu a přednáším navíc i na vysoké škole CEVRO Institut, kde vedu oddělení bezpečnostních analýz. Na druhé straně jsem panu Stropnickému řekl, že pokud bude mít v budoucnu zájem, rád se s ním o názory na otázky bezpečnosti podělím. S tím nemám problém.

Proč se tolik bráníte radit možnému budoucímu ministrovi obrany?

Mám své závazky, které nemohu ze dne na den zpřetrhat. A také proto, že poradcem ministra obrany číslo jedna - alespoň pokud jde o armádu - je náčelník generálního štábu. A v osobě generála Petra Pavla schopný a silný náčelník generálního štábu. Vím, jak velmi mně jako náčelníkovi generálního štábu vadilo, když ministrovi nekompetentně našeptávali všelijací poradci, na což pak armáda vždy velmi doplácela. Proto něco podobného nebudu dělat. Šéfa generálního štábu jmenuje mimochodem prezident republiky - i z tohoto titulu je funkce generála Pavla výjimečná.

A pokud se Martin Stropnický stane ministrem obrany a nabídne vám - dejme tomu - funkci svého náměstka, přijmete ji?

Já jsem vám přece ale už odpověděl. Mám závazky. Kromě toho jsem už byl náčelníkem generálního štábu a mé kývnutí na funkci náměstka ministra by bylo přijetí nižší funkce, než jsem v resortu obrany dříve zastával. A tohle se ve slušné společnosti, alespoň podle mě, nedělá.

Na druhé straně jste už deset let mimo armádu a tenhle odstup či zkušenosti by jí možná mohly prospět.

Na mnohé věci se dnes díky tomuto odstupu dívám jinak - to je pravda.

Na co třeba?

Zamýšlený nákup třetího dopravního letounu Airbus považuji například za chybný krok. Nebude sloužit škrty sužované armádě, o kterou by mělo jít v resortu obrany především, nýbrž přepravě a luxusu politiků. A ti mohou létat - tak jako třeba v Británii - normálními linkami. Ale opět: nikomu neradím a nic nedoporučuji. Jen říkám svůj nezávislý názor a je na jiných, zda se podle něj zařídí, či ne.

Pokud byste mohl novému ministru obrany - možná tedy Stropnickému - něco poradit, jak by ta rada zněla?

Aby se obklopil týmem prvotřídních odborníků, kteří mu nebudou poklonkovat, nýbrž mu říkat i nepříjemné a kritické věci. A aby to pak nebral osobně a názory těchto lidí respektoval… Třebaže je konečné rozhodnutí na ministrovi, takže se může rozhodnout jinak.

Může být ambiciózní herec a někdejší ředitel Divadla na Vinohradech, které pod ním zrovna neprosperovalo, dobrým manažerem? Myslíte, že jako ministr dokáže potlačit sebestřednost a stmelit tým odborníků?

Věřím, že to dokáže. Pokud se tedy stane ministrem. A pokud ne, tak na to nedoplatí jen on, ale i tisíce lidí v armádě. Ale platí ta první věta v této mé odpovědi.

Rozhovor otiskl deník Insider, redakce Aktuálně.cz ho přetiskuje v plném znění

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy