Strany mají chyby v účtech. Beztrestně

Martina Macková
12. 4. 2007 12:45
Bezmála 57 procent všech výročních zpráv má chyby
Budou politici soudit vlastní účetnictví přísněji?
Budou politici soudit vlastní účetnictví přísněji? | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Kdyby se striktně dodržel zákon, lze s nadsázkou říct, že by se mohl zhroutit systém politických stran v Česku. Většina stran by totiž od státu nedostala ani korunu.

Konec státního příspěvku nebo peněz za vyhrané volby a mandáty by pak některé stál existenci.

Zákon jasně říká, že pokud nejsou výroční zprávy stran úplné a dodané do 1. dubna, neměly by partaje mít nárok na státní příspěvek.

Navzdory tomu mají chyby ve svých výročních zprávách za minulý rok všechny parlamentní strany. I kdyby je opravily, nesplní už termín.

Politici však mají štěstí. Zprávy stran totiž kontrolují - opět straníci. A ti vykládají zákon již léta daleko mírněji, než je napsaný.

Rozhodl jsem se být pečlivý

Přesto může být letošní rok přelomový. Předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) má rád pořádek a rozhodl se být pečlivý i v případě kontroly výročních zpráv.

Před jednáním parlamentních stran 4.7.2006
Před jednáním parlamentních stran 4.7.2006 | Foto: Ludvík Hradilek

Udělal si podrobnou statistiku, která zprávy hodnotí podle všech náležitostí tak, jak to zákon vyžaduje. Výsledek? Jen 43 procent stran dodrželo zákon.

Mezi vzornými je například SNK ED, Česká pravice, Nezávislí starostové, KAN, US - DEU nebo Komunistická strana Československa.

"Je to můj striktní výklad. Je nejpřísnější. Uvidíme, jak nakonec rozhodne výbor," řekl Aktuálně.cz Koníček.

Výbor, který vede, totiž včera zadal právníkům z Poslanecké sněmovny, aby odpověděli, jak mají politici dál postupovat a zda je právě ten nejpřísnější výklad zákona ten "správný".

Infobox

Blog, Mirek Topolánek

Co říká zákon:

  • (3) Nárok na stálý příspěvek nebo na příspěvek na mandát vzniká straně a hnutí, které předložily ve stanovené lhůtě (§ 18) úplnou výroční finanční zprávu (§ 18 odst. 5).

Politici na Aktuálně

Blog Mirka Topolánka:
O novinářích a taky trochu o mně
Blog Davida Ratha:
Modří, opeření predátoři
Blog Jiřího Dolejše
George Orwell a internet

Sám Koníček nad svým přísným postupem váhá. Nakonec ale říká: "Pokud stát požaduje po firmách, aby měli účetnictví v pořádku a nasazuje penále, pokud není maličkost splněna, měly by být i strany stejně přísné na sebe."

Politici se zeptají hned na několik věcí. Budou chtít vědět, jak dalece mohou být na strany "hodní". Není například zcela jasné, jestli vůbec mohou strany své zprávy po termínu opravovat a doplňovat.

Navíc, i kdyby jim to výbor a sněmovna dovolila, co s těmi, kteří zprávy opraví a stále nebudou kompletní? Jasné je pouze to, že pokud strana zprávu vůbec neodevzdá, a to ani po dvou letech, měl by výbor podat vládě návrh na pozastavení její činnosti a pak i na její zrušení.

Vláda by měla o totéž požádat Nejvyšší správní soud. Tak to požaduje zákon.

Nejhůř dopadli zelení

Ani jedna z velkých stran nedodala zprávu bez potíží. Největší problémy má zpráva nováčka mezi vítězi voleb - Strany zelených.

"Chyběla jedna smlouva na dar za více než sto tisíc korun, někteří dárci ze zahraničí nebyli dostatečně identifikováni, chybělo datum u jedné ze smluv, takže není možné doložit, z jakého je roku. Navíc nesedí číslo v součtu darů a číslo v přehledu příjmů. V seznamu dárců zapomněla strana uvést paní, která jí darovala milion a ještě dvě stě tisíc," vyjmenoval Koníček.

Nepřátelé a zrádci dali ČSSD víc než Paroubek - ČTĚTE ZDE

Sociální demokraté například uvádějí dárce, který se narodil 13.7. 2006 a stačil tak nejen získal vysokoškolský titul, ale také darovat straně desítky tisíc korun. ODS zase uvádí u jedné firmy-dárce různé IČO a nedoložila všechny smlouvy s dárci.

Lidovci si spletli desetinné čárky a uvedli, že jejich příjmy jsou pouze 16 tisíc korun. Ve zprávě až včera narychlo opravovali. Potíže komunistický poslanec objevil i u své strany. "Chybí smlouvy u některých dárců," říká.

Schůze poslanecké sněmovny.
Schůze poslanecké sněmovny. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Strana, která chce vládnout a  neumí vyplnit výroční zprávu, to je děs a hrůza," řekl poslanec Libor Ježek (ODS).  "Jestliže má desetinná čárka znamenat naše NE, je to na obrovský soudní proces, který prohrajem," míní Ladislav Šustr (KDU-ČSL).

Některé ze stran ale pojaly povinnost naprosto svérázně. Použily nesprávné staré formuláře nebo nedodaly zprávu auditora s tím, že to jednoduše nestihly. A například Agrární strana dokonce dodala do Parlamentu jen čistý list papíru. "S komentářem, že se u nich vlastně nic nezměnilo, takže ji takto považují za úplnou," řekl Koníček.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy