Strana práv občanů loni prodělala 6,7 milionů. Za prezidentské volby utratila přes milion

ČTK ČTK
10. 4. 2018 17:39
Na zaplacení svých výdajů si strana vzala bankovní úvěr.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Strana práv občanů (SPO), která si k názvu nedávno opět připojila dovětek Zemanovci, hospodařila v loňském roce se ztrátou asi 6,7 milionu korun. Na zaplacení svých výdajů si strana vzala bankovní úvěr. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření, kterou zveřejnil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. SPO i přes ztrátu patřila mezi významné sponzory kandidatury prezidenta Miloše Zemana. Oproti minulosti straně klesly příjmy od dárců.

Strana měla ambici se v říjnových sněmovních volbách dostat do sněmovny, u voličů ale propadla a dostala jen 0,36 procenta hlasů. Od státu tak za volby nedostala žádné peníze. Státní příspěvek na svou činnost ale SPO získala díky předchozímu úspěchu v krajských a senátních volbách. Do pokladny jí tak stát poslal 4,9 milionu korun.

Na darech nebo bezúplatných plněních strana získala 2,1 milionu korun. Mezi největšími dárci jsou pražské firmy Cash Point a Avers nebo společnost Benepro z Českého Těšína, které shodně přispěly 300 tisíci korunami. Firma Mados z Lupenice darovala 250 tisíc korun a Petra Jansková z Boršice 200 tisíc. O 50 tisíc korun méně přispěla Sabina Krajčušková a 100 tisíc poskytli Martin Hájíček a Jindřich Frýdl.

Na darech SPO dostala méně než v minulosti. Například v roce 2014 strana získala od dárců 10,8 milionu, převažovaly tehdy hlavně vyšší částky v řádu desetitisíců až milionu korun. Peníze letos poslalo 13 jednotlivců nebo firem, desítky další stranu podpořily poskytnutím místa pro reklamu nebo dobrovolnickou prací.

Stranické příjmy byly asi 15,9 milionu. Volby do sněmovny stály SPO 8,9 milionu korun, prezidentské 1,2 milionu. Na svou činnost si strana půjčila 8,8 milionu, do konce října 2019 musí splatit téměř 6,5 milionu korun.

SPO dosud sídlila nedaleko Pražského hradu v Loretánské ulici. Majitel domu dal ale straně výpověď, od února tak podle auditorské zprávy bylo její sídlo dočasně přeneseno do Vršovické ulice, kde má centrálu pražská organizace.

Kde vzala SPO peníze na Zemanovu kampaň? Veleba nevěděl, tápe i jeho nástupce Lubomír Nečas

V penězích na Zemanovu kampaň problém nevidím, říká nový předseda SPO Lubomír Nečas. Strana bude mít opět v názvu označení Zemanovci. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy