Strana LIDEM do krajských voleb nepůjde, nemá peníze

Jakub Novák
21. 6. 2012 17:04
Strana chce spolupracovat s místními sdruženími, svoji kandidátku sestavovat nebude
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Politici nové strany LIDEM se v krajských volbách zřejmě objeví pouze na kandidátkách spřízněných místních uskupení.

Aktuálně.cz to řekla vicepremiérka a zakladatelka strany Karolína Peake.

"Už kvůli penězům to není naše priorita, nemáme v tuto chvíli žádné sponzory, teprve nedávno jsme založili bankovní účet," vysvětluje jeden z hlavních důvodů Peake.

"Že bychom šli čistě jako politická strana v některém kraji do voleb sice nevylučuji, ale považuji to za nepravděpodobné," dodává.

Ke slovu se tak dostane hlavně spolupráce na regionální úrovni. Spíše než o parlamentní strany půjde o místní sdružení.

Podle Dagmar Navrátilové (LIDEM) se podobná možnost zatím rýsuje v Pardubickém a Zlínském kraji. "O spolupráci s námi by měl zájem i jeden senátor," říká Navrátilová.

Strana LIDEM vzešla z platformy Karolíny Peake, která se odštěpila od Věcí veřejných během poslední vládní krize. Strana byla oficiálně zaregistrována na konci května.

První bere vše?

"Jsem ráda, že registrace strany proběhla bez komplikací. Děkuji všem, kteří podpořili vznik strany svým podpisem pod peticí," řekla k tomu tehdy Peake.

Úplně bez komplikací to však nebylo - straně reálně hrozilo, že o svůj název přijde. Se žádostí o zapsání strany s tímto názvem totiž byla Peake až druhá.

Tuto žádost však ministerstvo vnitra vrátilo k přepracování.

Češi na webu vtipkují o LIDEM, zde jsou první návrhy

K LIDEM přešli všichni ministři za Věci veřejné - kromě Karolíny Peake to byl i Pavel Dobeš a Kamil Jankovský.

Ministerstvo školství si pod sebe vzal premiér Petr Nečas, který do úřadu jmenoval Petra Fialu. S touto volbou Peake bez výhrad souhlasí.

"Považovala bych za naprosto nešťastné měnit v této době ministra školství. Nyní je tam mimořádně kvalitní nestranický ministr a považovala bych to za malicherné a krátkozraké se ho zbavovat," řekla k tomu Peake.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy