Štengl: Premiér Rusnok není ve vztahu se SPOZ

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
26. 6. 2013 11:39
Předseda strany vyvrátil, že by další adepti na ministry patřili do řad SPOZ
Zdeněk Štengl.
Zdeněk Štengl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nařkl v úterý Jiří Rusnoka, že nesestavuje vládu složenou z odborníků, nýbrž vládu mimoparlamentní strany, Strany práv občanů - Zemanovců (SPOZ).

"Jsme současně svědky unikátního experimentu. V rozporu s dosavadními ústavními zvyklostmi. Nejenže je teď vláda sestavována zcela nezávisle na rozložení politických sil v Poslanecké sněmovně, ale mimoparlamentní strana SPOZ, za niž nebyl občany zvolen nikdy jediný poslanec či senátor, personálně obsazuje novou vládu České republiky," píše Sobotka.

Podle předsedy SPOZ Zdeňka Štengla se ovšem jedná o pouhé spekulace. "Něco takového nepřipadá v úvahu, je to hloupost," říká v rychlém rozhovoru pro Aktuálně.cz a současně odmítá jakékoliv propojení Jiřího Rusnoka se stranou SPOZ.

Na začátku června ovšem Štengl v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že Martin Pecina, který je již potvrzeným ministrem vnitra v Rusnokově vládě, nejspíš bude jedním z kandidátů SPOZ ve volbách do Poslanecké sněmovny 2014.

"Pan Pecina bude pravděpodobně kandidovat za SPOZ a připravujeme další osobnosti z řad lékařů, profesorů a především z řad starostů," řekl tehdy Štengl.

A.cz: V jakém vztahu je Jiří Rusnok se Stranou práv občanů - Zemanovců?  Je jejich členem, nebo případně ekonomickým expertem?

Není pravda, že by byl Jiří Rusnok člen SPOZ, jedná se o pouhé spekulace, nepřipadá to v úvahu. Není ani ekonomickým expertem strany. Opět je to pouze spekulace a hloupost, protože pokud vím, tak Jiří Rusnok je poradcem Miloše Zemana. Možná právě proto si to někdo spojuje. Ale v žádném vztahu se SPOZ není.

Bohuslav Sobotka nařkl Jiřího Rusnoka, že nesestavuje vládu odborníků, ale vládu členů a sympatizantů SPOZ. Konkrétně jmenoval Martina Pecinu (měl by podle Sobotky být lídrem SPOZ v Moravskoslezském kraji), Jana Kohouta (měl by podle Sobotky vést kandidátku SPOZ v Praze), a Marii Benešovou (měla by podle Sobotky vést kandidátku ve Středočeském kraji), jak tento jeho výrok vnímáte?

Je to hloupost. Sobotka v těchto konstrukcích hledá čerta, který tam není. Všechny tyto informace jsou pouze spekulace. Jiří Rusnok jakožto premiér je zkušený politik a vybere opravdu vládu odborníků a tyto konstrukce vytváří někdo proto, aby vytvořil špatnou atmosféru.

A.cz: Je Martina Pecina členem SPOZ a je pravda, že povede její kandidátku v Moravskoslezském kraji?

Ne, Martin Pecina není členem SPOZ.

A.cz: Oslovil Jiří Rusnok někoho ze SPOZ, aby se podílel na jeho vládě odborníků?
Nikoho ze SPOZ pan premiér neoslovil. O něčem takovém bych určitě věděl.

A.cz: Ani vás neoslovil?
Ne. Je to hloupost.

A.cz: Jednal Miloš Zeman s Jiřím Rusnokem o personálním obsazení vlády odborníků?
Pokud mám informace, pak premiér Rusnok má stoprocentní volnost, aby si tu vládu sestavil k obrazu svému z odborníků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy