Štěch: Přímá volba prezidenta začne 11. nebo 18. ledna

ČTK ČTK
1. 8. 2012 12:16
Stanovení termínu konání prezidentských voleb závisí na předsedovi Senátu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé si poprvé půjdou volit budoucího prezidenta buď 11. a 12. ledna, nebo 18. a 19. ledna příštího roku. "Pro jeden z těch termínů se rozhodnu," řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který má podle ústavy stanovit termín vybírání nástupce Václava Klause.

Uvedl to v souvislosti s podpisem prováděcího zákona k přímé volbě hlavy státu. Definitivní termín chce oznámit počátkem října, až ústavní novela i prováděcí zákon nabudou účinnosti.

"Pro to první kolo připadají v úvahu jenom dva termíny, a to je buď 11. a 12. ledna, nebo 18. a 19. ledna," uvedl Štěch.

Podotkl, že případné druhé kolo volby, do kterého by postoupili dva finalisté, se uskuteční až za dva týdny po kole prvním. Přiblížilo by se tak k "hraničnímu" termínu 6. února, do kterého se má volba konat, poznamenal.

"Zatím nejsem pevně rozhodnut, budu se ještě radit se svými spolupracovníky a budu také tu záležitost konzultovat s ministerstvem vnitra," uvedl Štěch. Zvážit chce například to, který z termínů by byl vhodnější pro občany.

Stanovení termínu voleb je důležité i pro samotné kandidáty kvůli stanovení dalších volebních lhůt, například termínu pro odevzdání přihlášky nebo harmonogramu volební kampaně.

Zákon počítá s tím, že uchazeče o prezidentský úřad bude moci navrhnout nejméně 20 poslanců nebo aspoň deset senátorů. Kandidáti bez podpory členů Parlamentu budou potřebovat petici s nejméně 50 000 podpisy, které bude kontrolovat ministerstvo vnitra.

Do kampaně budou moci prezidentští adepti vložit celkem nejvýše 50 milionů korun, zdarma budou mít vyhrazený prostor v České televizi a v Českém rozhlase.

 

Právě se děje

před 21 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy