Státu došly peníze na nové silnice. Co vše nepostaví?

Petr Holub
12. 8. 2013 17:31
Financování dopravních staveb se hroutí, připouští návrh dopravního rozpočtu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do konce roku 2015 nebude dokončen poslední úsek dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové. Totéž platí po sesuvech v Českém středohoří pro dálnici D8 z Prahy do Ústí nad Labem.

Do nejasné budoucnosti se odsunují plány na rychlostní silnici R35, která by vedle zanedbané D1 propojila Čechy s Moravou, dokončení obchvatu Českých Budějovic na dálnici D3, stavba obchvatu Frýdku-Místku na silnici R48, silnice z Prahy do Karlových Varů i jakékoli rychlostní spojení Česka a Rakouska.

Hroutí se totiž financování dopravních staveb, jak připouští návrh dopravního rozpočtu na léta 2014-2016, který získal deník Insider. Vláda by měla materiál projednat během srpna.

Podle Insideru za to v první řadě mohou vládní rozpočtové úspory. Celkové výdaje na dopravní stavby poklesnou z letošních 43 na 33 miliard korun v příštím roce, v dalších dvou letech se budou pohybovat okolo patnácti miliard. Silnice budou mít nárok zhruba na polovinu zmíněných dotací, zbytek pohltí železnice.

Přečtěte si celý rozbor Petra Holuba v placeném deníku Insider: Třicet evropských miliard na odpis

 

Právě se děje

před 56 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy