Kulturu povede náměstek Schreier. Neudělal bych nic jinak, zopakoval končící Staněk

Radek Dragoun Domácí Radek Dragoun, Domácí
Aktualizováno 31. 7. 2019 13:49
Antonín Staněk (ČSSD), který ve středu končí coby ministr kultury, pověřil vedením resortu svého ekonomického náměstka Reného Schreiera. S ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) bude vyjednávat o rozpočtu, požaduje miliardu navíc.
Končící ministr kultury Antonín Staněk (vpravo) na tiskové konferenci s premiérem Babišem.
Končící ministr kultury Antonín Staněk (vpravo) na tiskové konferenci s premiérem Babišem. | Foto: ČTK

"Chtěl jsem panu ministrovi poděkovat za jeho činnost, moje spolupráce s ním byla bezproblémová," řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš, který se Staňkem jednal o budoucnosti ministerstva už od rána. 

René Schreier.
René Schreier. | Foto: Aktuálně.cz

Po tomto společném jednání oznámili, že řízením ministerstva - než bude jmenován řádný ministr - pověřil Staněk svého ekonomického náměstka Reného Schreiera. "Je to člověk, který má absolutně dokonalý přehled o rozpočtu, zná priority ministerstva kultury, zná, kde nás tlačí bota," řekl o něm Staněk.

Své roční působení v čele resortu hodnotí Staněk pozitivně. "Zviditelnil jsem se tím, že jsem zastavil penězovody, že jsem poukázal na nedotknutelné, jak zneužívají peníze pro své účely, a já jsem na to hrdý. Neudělal bych nic jinak," prohlásil končící ministr.

"Kdyby mí kolegové sociální demokraté byli trošku vstřícnější, tak ministerstvo kultury mohlo mít právoplatného ministra. Věřím, že se podaří tuto situaci vyřešit," dodal Staněk.

Je nicméně přesvědčený, že ministerstvo kultury předává ve výborné kondici. "Je stabilizované, chová se hospodárně, a není tedy pravda, že by resort byl jakýmkoliv způsobem destabilizovaný, problematický a podobně. Budu předávat resort - sice pomyslně, protože nový ministr zvolen nebyl - v kondici, která si myslím, že je dobrá a nemám se za co stydět," uvedl.

Jsme v unikátní situaci, naříká Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček zdůraznil, že náměstek Schreier není zástupcem sociální demokracie. Připomněl, že na Hradě leží nominace Michala Šmardy, kterého ale prezident Miloš Zeman zatím odmítá jmenovat, což je podle Hamáčka mimo ústavu. 

"Jsme v unikátní situaci, nepamatuji si, že by někdy v historii ležel na Pražském hradě návrh na jmenování ministra a pan prezident ho odmítal jmenovat. Toto je snad poprvé, kdy je podle ústavy navržen člen vlády a prezident ho odmítá jmenovat," řekl Hamáček. 

Pověření Schreiera je podle Hamáčka Staňkovo rozhodnutí. "Věřím, že ho má opřené o služební zákon a další zákonné předpisy," podotkl Hamáček. "Je evidentní, že není možné dlouhodobě držet ministerstvo kultury bez ministra. Věřím, že se ta věc rychle vyřeší," dodal.

Staněk se stranu opustit nechystá

Staněk prohlásil, že stále bude poslancem a opustit ČSSD se nechystá. "Vždycky jsem byl hrdým členem sociální demokracie. Sociální demokracie má ve svých útrobách několik proudů a myslím, že jsem schopen se s některými ztotožnit. Nevidím tedy důvod, proč bych měl opouštět řady sociální demokracie," řekl.

Předseda ODS Petr Fiala označil celou situaci kolem výměny ministra kultury za absurdní a nenormální. Podle něj není možné, aby vláda normálně fungovala, jelikož náměstek není plnohodnotnou náhradou za člena vlády a nemůže tak zastupovat svůj resort na jednání Poslanecké sněmovny. 

"Rozhodnutí ve věci ministra kultury je polovičaté. Je to celé už i trapné. Veřejnost si zaslouží, aby polovina srpna bylo to poslední definitivní datum, kdy zazní definitivní slovo prezidenta, definitivní slovo premiéra, definitivní slovo ČSSD," sdělil. Také podotkl, že se vláda zabývá pouze sama sebou a nevěnuje se tak problémům České republiky.

Staněk rezignoval v květnu po kritice odborné veřejnosti, která se na něj snesla poté, co odvolal šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Prezident Miloš Zeman ho však na návrh premiéra odvolal až tento týden. ČSSD požaduje, aby Staňka nahradil místopředseda strany Michal Šmarda. Prezident však stále jasně neřekl, zda tak učiní. Naposledy rozhodnutí odložil na půlku srpna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy