Kulturu povede náměstek Schreier. Neudělal bych nic jinak, zopakoval končící Staněk

Radek Dragoun Domácí Radek Dragoun, Domácí
Aktualizováno 31. 7. 2019 13:49
Antonín Staněk (ČSSD), který ve středu končí coby ministr kultury, pověřil vedením resortu svého ekonomického náměstka Reného Schreiera. S ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) bude vyjednávat o rozpočtu, požaduje miliardu navíc.
Končící ministr kultury Antonín Staněk (vpravo) na tiskové konferenci s premiérem Babišem.
Končící ministr kultury Antonín Staněk (vpravo) na tiskové konferenci s premiérem Babišem. | Foto: ČTK

"Chtěl jsem panu ministrovi poděkovat za jeho činnost, moje spolupráce s ním byla bezproblémová," řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš, který se Staňkem jednal o budoucnosti ministerstva už od rána. 

René Schreier.
René Schreier. | Foto: Aktuálně.cz

Po tomto společném jednání oznámili, že řízením ministerstva - než bude jmenován řádný ministr - pověřil Staněk svého ekonomického náměstka Reného Schreiera. "Je to člověk, který má absolutně dokonalý přehled o rozpočtu, zná priority ministerstva kultury, zná, kde nás tlačí bota," řekl o něm Staněk.

Své roční působení v čele resortu hodnotí Staněk pozitivně. "Zviditelnil jsem se tím, že jsem zastavil penězovody, že jsem poukázal na nedotknutelné, jak zneužívají peníze pro své účely, a já jsem na to hrdý. Neudělal bych nic jinak," prohlásil končící ministr.

"Kdyby mí kolegové sociální demokraté byli trošku vstřícnější, tak ministerstvo kultury mohlo mít právoplatného ministra. Věřím, že se podaří tuto situaci vyřešit," dodal Staněk.

Je nicméně přesvědčený, že ministerstvo kultury předává ve výborné kondici. "Je stabilizované, chová se hospodárně, a není tedy pravda, že by resort byl jakýmkoliv způsobem destabilizovaný, problematický a podobně. Budu předávat resort - sice pomyslně, protože nový ministr zvolen nebyl - v kondici, která si myslím, že je dobrá a nemám se za co stydět," uvedl.

Jsme v unikátní situaci, naříká Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček zdůraznil, že náměstek Schreier není zástupcem sociální demokracie. Připomněl, že na Hradě leží nominace Michala Šmardy, kterého ale prezident Miloš Zeman zatím odmítá jmenovat, což je podle Hamáčka mimo ústavu. 

"Jsme v unikátní situaci, nepamatuji si, že by někdy v historii ležel na Pražském hradě návrh na jmenování ministra a pan prezident ho odmítal jmenovat. Toto je snad poprvé, kdy je podle ústavy navržen člen vlády a prezident ho odmítá jmenovat," řekl Hamáček. 

Pověření Schreiera je podle Hamáčka Staňkovo rozhodnutí. "Věřím, že ho má opřené o služební zákon a další zákonné předpisy," podotkl Hamáček. "Je evidentní, že není možné dlouhodobě držet ministerstvo kultury bez ministra. Věřím, že se ta věc rychle vyřeší," dodal.

Staněk se stranu opustit nechystá

Staněk prohlásil, že stále bude poslancem a opustit ČSSD se nechystá. "Vždycky jsem byl hrdým členem sociální demokracie. Sociální demokracie má ve svých útrobách několik proudů a myslím, že jsem schopen se s některými ztotožnit. Nevidím tedy důvod, proč bych měl opouštět řady sociální demokracie," řekl.

Předseda ODS Petr Fiala označil celou situaci kolem výměny ministra kultury za absurdní a nenormální. Podle něj není možné, aby vláda normálně fungovala, jelikož náměstek není plnohodnotnou náhradou za člena vlády a nemůže tak zastupovat svůj resort na jednání Poslanecké sněmovny. 

"Rozhodnutí ve věci ministra kultury je polovičaté. Je to celé už i trapné. Veřejnost si zaslouží, aby polovina srpna bylo to poslední definitivní datum, kdy zazní definitivní slovo prezidenta, definitivní slovo premiéra, definitivní slovo ČSSD," sdělil. Také podotkl, že se vláda zabývá pouze sama sebou a nevěnuje se tak problémům České republiky.

Staněk rezignoval v květnu po kritice odborné veřejnosti, která se na něj snesla poté, co odvolal šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Prezident Miloš Zeman ho však na návrh premiéra odvolal až tento týden. ČSSD požaduje, aby Staňka nahradil místopředseda strany Michal Šmarda. Prezident však stále jasně neřekl, zda tak učiní. Naposledy rozhodnutí odložil na půlku srpna.

 

Právě se děje

teď

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy