Starostové a nezávislí nebudou mít v krajských volbách nikde koalici s TOP 09

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2015 18:23
Spolupráce hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s TOP 09 v krajských volbách končí. STAN nebudou příští rok se stranou nikde v koalici kandidovat. O společných kandidátech ale vyjednávají pro senátní volby. Společný program chtějí STAN představit na listopadové programové konferenci. Cílem hnutí je dostat se ve všech krajích do zastupitelstva a v některých usilovat o vítězství. TOP 09 v reakci uvedla, že to není žádná novinka.
Vedení STAN, Martin Půta a Petr Gazdík.
Vedení STAN, Martin Půta a Petr Gazdík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Starostové a nezávislí (STAN) nebudou v krajských volbách nikde kandidovat v koalici s TOP 09. O společných kandidátech vyjednávají pro senátní volby. Na tiskové konferenci to uvedl zastupující předseda STAN Petr Gazdík. TOP 09 v reakci uvedla, že to není žádná novinka.

Starostové podle Gazdíka usilují o to, aby pro krajské volby v příštím roce integrovali menší středové strany v jednotlivých regionech. Společný program chtějí představit na listopadové programové konferenci.

Cílem STAN je dostat se ve všech krajích do zastupitelstva a v některých usilovat o vítězství. Gazdík zmínil například Středočeský, Zlínský nebo Liberecký kraj.

"Už před více než rokem jsme potvrzovali, že byť spolupracujeme s hnutím STAN ve Sněmovně, v Evropském parlamentu i na místních úrovních, vzájemná dohoda neplatí pro krajské volby v příštím roce. Samostatné krajské kandidátky TOP 09 a STAN v nejbližších volbách proto opravdu nejsou žádná novinka," uvedla v reakci TOP 09.

Kalousek: Nic nového

"Nevím, proč se z toho teď dělá aktualita. Je to tři roky známá věc," nechal se slyšet místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nepočítal jsem s žádnou společnou kandidátkou," uvedl také.

"V současné době Starostové a nezávislí navrhují TOP 09 zhruba polovinu veškerých senátních obvodů a našich kandidátů do nich," podotkl také Gazdík. Starostové vyjednávají o podpoře společných senátních kandidátů například také s ODS nebo s lidovci, aby se netříštily hlasy pro programově blízké kandidáty.

Kalousek si v senátních volbách spolupráci s lidovci jako vládní stranou představit nedokáže. "Tak mohou přemýšlet Starostové, kterým někdy není úplně jasný rozdíl mezi opozicí a koalicí," podotkl.

Pro STAN platí do začátku roku 2017 smlouva o spolupráci na celostátní úrovni s TOP 09, s níž má i společný poslanecký klub. Pozorovatelé ale očekávají, že se Starostové s TOP 09 rozejdou.

Šéf strany Karel Schwarzenberg v úterý napsal, že další spolupráce obou stran se bude odvíjet i od toho, jak právě krajské volby dopadnou. Jako o nejpravděpodobnějších partnerech Starostů do dalších let se hovoří o lidovcích.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy