Starostové a nezávislí nebudou mít v krajských volbách nikde koalici s TOP 09

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2015 18:23
Spolupráce hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s TOP 09 v krajských volbách končí. STAN nebudou příští rok se stranou nikde v koalici kandidovat. O společných kandidátech ale vyjednávají pro senátní volby. Společný program chtějí STAN představit na listopadové programové konferenci. Cílem hnutí je dostat se ve všech krajích do zastupitelstva a v některých usilovat o vítězství. TOP 09 v reakci uvedla, že to není žádná novinka.
Vedení STAN, Martin Půta a Petr Gazdík.
Vedení STAN, Martin Půta a Petr Gazdík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Starostové a nezávislí (STAN) nebudou v krajských volbách nikde kandidovat v koalici s TOP 09. O společných kandidátech vyjednávají pro senátní volby. Na tiskové konferenci to uvedl zastupující předseda STAN Petr Gazdík. TOP 09 v reakci uvedla, že to není žádná novinka.

Starostové podle Gazdíka usilují o to, aby pro krajské volby v příštím roce integrovali menší středové strany v jednotlivých regionech. Společný program chtějí představit na listopadové programové konferenci.

Cílem STAN je dostat se ve všech krajích do zastupitelstva a v některých usilovat o vítězství. Gazdík zmínil například Středočeský, Zlínský nebo Liberecký kraj.

"Už před více než rokem jsme potvrzovali, že byť spolupracujeme s hnutím STAN ve Sněmovně, v Evropském parlamentu i na místních úrovních, vzájemná dohoda neplatí pro krajské volby v příštím roce. Samostatné krajské kandidátky TOP 09 a STAN v nejbližších volbách proto opravdu nejsou žádná novinka," uvedla v reakci TOP 09.

Kalousek: Nic nového

"Nevím, proč se z toho teď dělá aktualita. Je to tři roky známá věc," nechal se slyšet místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nepočítal jsem s žádnou společnou kandidátkou," uvedl také.

"V současné době Starostové a nezávislí navrhují TOP 09 zhruba polovinu veškerých senátních obvodů a našich kandidátů do nich," podotkl také Gazdík. Starostové vyjednávají o podpoře společných senátních kandidátů například také s ODS nebo s lidovci, aby se netříštily hlasy pro programově blízké kandidáty.

Kalousek si v senátních volbách spolupráci s lidovci jako vládní stranou představit nedokáže. "Tak mohou přemýšlet Starostové, kterým někdy není úplně jasný rozdíl mezi opozicí a koalicí," podotkl.

Pro STAN platí do začátku roku 2017 smlouva o spolupráci na celostátní úrovni s TOP 09, s níž má i společný poslanecký klub. Pozorovatelé ale očekávají, že se Starostové s TOP 09 rozejdou.

Šéf strany Karel Schwarzenberg v úterý napsal, že další spolupráce obou stran se bude odvíjet i od toho, jak právě krajské volby dopadnou. Jako o nejpravděpodobnějších partnerech Starostů do dalších let se hovoří o lidovcích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy