Stálice ODS: Za normální situace by Fiala šéfem nebyl

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
17. 1. 2014 11:00
Teď je to jakási poslední záchrana, říká před kongresem ODS Jaroslav Kubera
"ODS je tak hluboko, že jí nezbývá, než se začít chovat normálně"
"ODS je tak hluboko, že jí nezbývá, než se začít chovat normálně" | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - ODS se dostala tak hluboko, že jí nezbývá než se začít "chovat normálně", tvrdí předseda senátorů za ODS a partajní matador Jaroslav Kubera.

Tím "chovat se normálně" myslí, že ODS přestane prolínat politiku a byznys, a optimisticky si myslí, že se tak skutečně stane.

ODS se volby od voleb propadá - a poslední sněmovní volby jí přinesly pád: strana, která dřív byla vládním lídrem, později držela Zemanovu vládu smlouvou o spolupráci (tzv. "opoziční" smlouvou) nebo byla lídrem opozice, se propadla na 7,7 procenta hlasů voličů a ve Sněmovně má místo padesátičlenného klubu jen 16 poslanců.

Kubera si ale od nadcházejícího kongresu, který má v této krizové situaci zvolit nové vedení, zásadní zlom neslibuje.

"Sám kongres zlom nepřinese. Dokonce ani jakékoliv vedení, které bude zvolené. Ať by bylo sebelepší. Zlom musí přinést těch dvacet tisíc členů tam, kde oni působí," říká Kubera, jinak dlouholetý starosta a později primátor Teplic, v jejichž čele stojí od roku 1994.

Podporuje Petra Fialu, pravděpodobného nového předsedu ODS, ale přiznává, že je poněkud zvláštní, když se předsedou stane čerstvý člen strany.

" Kdyby byla ODS v běžné situaci, s nějakými dvaadvaceti procenty preferencí, tak by se Petr Fiala nikdy nemohl stát předsedou ODS, protože by se jím stal určitě někdo zkušenější. Tohle je jakási poslední záchrana," říká Kubera v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: O víkendu zanikla HZDS, potichu a bez pláče. Nehrozí totéž teď ODS?

Jaroslav Kubera: Já myslím, že ten slovenský případ je trošku jiný, tam to byl dlouhodobý proces. Vladimír Mečiar byl zvláštní fenomén, taky svého času velmi významný politik. Asi by se tam jisté podoby našly, ale já je tam zas tak moc nevidím.

A.cz: Ale vy říkáte, že u HZDS to byl dlouhodobý proces - ale ODS také dlouhodobě slábne, volby od voleb...

Je to taky dlouhodobý proces a nedá se to analyzovat příliš jednoduše. Dokonce si myslím, že se ani nepotřebujeme - jak někdo říká - vrátit ke kořenům. Vrátit se - to je vždycky negativní slovo, když se někam člověk musí vracet, kromě toho, když se vrací domů.

ODS svůj program má, její problém ale je, že ho nedodržovala. A na příkladu daní: vzala si sama jeden trumf z ruky, protože kdyby ve volbách mluvila o snižování daní, každý by se jí vysmál.

A.cz: Takže hlavní chyba?

Byla by chyba svádět problémy na voliče nebo kohokoliv jiného, ta příčina byla samozřejmě vnitřní: ODS se nedržela základní zásady - nepodnikat a nepřekážet. Tím nepodnikat myslím neprolínat byznys a politiku.

Mnozí členové a funkcionáři ODS jaksi podlehli tomu, že politika může být velmi dobře spojená s byznysem, občas i s jejich byznysem. Když jsem, i když v poměrně vysokém věku, do politiky vstupoval, tak jsem věděl, že buď budu podnikat, nebo dělat politiku. Že dohromady to nepůjde. A kdo, nejen z ODS, zvolil tu kombinovanou cestu, tak to nedopadlo úplně dobře. U nás na radnici třeba ani nikdo z radních nepodniká.

Kubera o Fialovi: Obrovská posila.
Kubera o Fialovi: Obrovská posila. | Foto: Vojtěch Marek

A pro ODS byla ještě jedna věc zásadní - vznik krajů. Tady se ODS zpronevěřila, kraje nikdy nechtěla. A když si to vezmeme zpětně, tak kdepak vznikly všechny problémy? V guberniích, ve kterých se z regionálních politiků najednou stali vládci regionů, kde se chovali, jako by to bylo jejich panství. Bez vzniku krajů by to bylo výrazně omezené.

"Zlom musí přijít z řad členů

A.cz: Zlomí se - podle vás - situace ODS k lepšímu, třeba právě teď na kongresu?

Ne. Sám kongres zlom nepřinese. Dokonce ani jakékoliv vedení, které bude zvolené. Ať by bylo sebelepší. Zlom musí přinést těch dvacet tisíc členů tam, kde oni působí, protože není možné, aby členové z oblasti nebo z regionu kritizovali vedení a sami se chovají přesně tak, jak by se ODS chovat neměla - mají spoustu obecních firem, kde sedí v dozorčích radách a představenstvech.

A.cz: A skutečně myslíte, že se to v členské základně změní? Už i od vašich poslanců jsem slyšel "i členové ODS už nám říkají, že nás volit nebudou"...

Tak to nebylo zase tak, že by většina členů nevolila ODS. Ale hrozí horší nebezpečí - že někteří zastupitelé, kteří působí v obcích nebo v krajích a budou chtít kandidovat v komunálních nebo krajských volbách, podlehnou klamu, že když vystoupí z ODS a přidají se k nějakému hnutí "změna změny" nebo "změna nezměny", "volba pro někoho nebo proti někomu", že budou mít lepší výsledek než se značkou ODS. Já si to nemyslím a mám osobní zkušenost z jedněch voleb. Lidé nemají rádi účelové přebíhání sem a tam, typu: dnes je dobré hnutí ANO, tak půjdu sem, zítra půjdu k hnutí NE.

A.cz: Věříte Petru Fialovi a jeho receptu na obnovu ODS?

Petr Fiala je z hlediska profesionálního určitě obrovskou posilou. Myšlenkovou posilou nepochybně. Ale mnohem důležitější bude zbytek vedení, o to se svede veliký boj. Třeba jestli ubude místopředsedů.

Teď už je vůle dokonce snížit počet členů výkonné rady. Když jsme byli u vlády, bylo to pochopitelné: když se sháněl ministr, kam jinam by se sáhlo než mezi místopředsedy, a členové výkonné rady zase měli volný přístup k ministrům, což také není úplně nevýhodné. Na tom nemusí být nic špatného, ale mohli si dlouhodobě lobbovat tu za silnici, tu za nějaké dotace.

A.cz: Ale přímo na kongresu přece nepůjde snížit ani počet místopředsedů nebo členů výkonné rady, musí se změny stanov nejdřív zaregistrovat...

Ne, to tak není, tak argumentují odpůrci těchto změn. Samozřejmě že to jde a některé regiony jsou na to už připraveny: mají pořadí kandidátů. A kongres, přestože je ve stanovách, jak se volí výkonná rada, na předminulém a dokonce na minulém jednání nezvolil všechny kandidáty z regionu. Takže pokud kongres navolí čtrnáctičlennou výkonnou radu, nepotřebuje k tomu žádnou změnu stanov. To platí i o počtu místopředsedů.

A.cz: Vy do vedení ODS nekandidujete. Neusnadňujete si to trochu?

Já si to vůbec neusnadňuju. Už jsem říkal, že bych o tom uvažoval, až skutečně dojde k redukci. On je to paradox: poslední vláda ODS měla velké ambice snížit administrativu, zmenšit počet ministerstev. A teď může ukázat, že to myslí vážně i u sebe.

Za normální situace by se Fiala předsedou nestal

A.cz: Řeknete mi vaše favority na místopředsedy?

Určitě neřeknu. Je jich mnoho. Ale senátorský klub podporuje bez ohledu na regionální kandidatury Miloše Vystrčila, protože si myslíme, že je to onen člověk, který by mohl posílit vedení. Problém trochu je, že ODS nominuje kandidáty na regionálních sněmech a jsme zase u krajského zřízení. Delegáti kongresu nejsou regionální, ale jsou oblastní, to znamená postaru "okresní". Takže když se uvažuje, kolik má kdo nominací, tak by to měly být oblastní nominace, nikoliv regionální. Můžou být velmi odlišné od regionálních.

"Zlom nepřijde od kongresu"
"Zlom nepřijde od kongresu" | Foto: Ludvík Hradilek

Ale zase si nemyslím, že by někdo mohl přijít jen tak na místopředsedu, aniž by za ním byla nějaká práce. Za Milošem Vystrčilem je, byl hejtman, senátor, má zkušenosti z komunální politiky. Ale že by přišel zázrak v podobě Čechoitala, módního návrháře - tomu já prostě nevěřím. Ale teď v tom není vůbec nic osobního.

A.cz: Ale není to i případ právě Petra Fialy, který je členem ODS pár týdnů?

To je dáno situací, ve které ODS je. Kdyby byla v běžné situaci, s nějakými dvaadvaceti procenty preferencí, tak by se Petr Fiala nikdy nemohl stát předsedou ODS, protože by se jím stal určitě někdo zkušenější. Tohle je jakási poslední záchrana. Ale při vší úctě: ani předseda, ani jeden dva místopředsedové tu odéesku nezachrání. Zachrání ji, když se začne chovat normálně. A nebude lkát, že má jen šestnáct poslanců.

A.cz: Opravdu věříte, že se ODS začne "chovat normálně", jak říkáte?

Myslím si, že jo. Krize jsou vždycky povznášející. Četl jsem o amerických automobilkách, které byly kvůli krizi nuceny přijmout racionalizační opatření, protože auta nešla na odbyt, a teď najednou jim odbyt narůstá a tím, jak ušetřily, prosperují. Nakonec i manželská krize nemusí končit tragédií.

A ODS se dostala tak hluboko, že jí koneckonců nic nezbývá než se začít chovat normálně. Proto nemá smysl dělat velkou výkonnou radu. Pokud nebudou předčasné volby, což není vyloučeno, má ODS čtyři roky klidu a měla by si připravovat, s čím přijde. Musím říct, že teď naposledy na vládnutí moc připravená nebyla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Atlético deklasovalo Eibar a zůstává v čele, Real nedal gól

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a upevnili si ve 33. kole vedení ve španělské lize. Druhý Real totiž uhrál pouze bezbrankovou remízu na hřišti Getafe a na městského rivala teď ztrácí tři body. Čtvrtá Sevilla vyhrála 2:1 v San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy od 42. do 53. minuty nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a navýšili náskok na Real, který se gólově neprosadil v malém madridském derby proti Getafe.

"Bílý balet" porazil Getafe ve 13 z posledních 14 vzájemných utkání, tentokrát ale proti oblíbenému soupeři nenavázal na čtyřzápasovou vítěznou sérii v La Lize. Getafe nevyhrálo pošesté v řadě a drží se čtyři body nad sestupovým pásmem.

V souboji dosavadních sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale výsledek během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastný odraz míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok 15 bodů na nově pátý Villarreal, který deklasoval 5:1 Levante.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy