Stáhněte a přepracujte reformy, píší odboráři Nečasovi

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 5. 2011 14:36
Chtějí, aby vláda přepracovala návrhy zdravotní a sociální reformy
Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil
Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil | Foto: Jan Langer

Praha - Odbory požadují, aby vláda stáhla a přepracovala své návrhy sociální a zdravotní reformy.

V pátek zveřejněném dopise, který ve čtvrtek zaslali Petru Nečasovi, požadují zastavení reforem, které označují za špatné a asociální.

O návrzích reforem v současné podobě odmítají jednat a pokud je vláda nepřepracuje, jsou odbory připraveny přistoupit k razantním akcím.

"Nechceme tyto návrhy projednávat ani na jednání tripartity v pátek 20. května," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Den po jednání tripartity by se přitom měla v Praze uskutečnit demonstrace odborů proti vládním reformám. "Pokud nebudou reformy staženy, demonstrací to neskončí," varuje Zavadil.

Podle odborů přinese zdravotnická reforma do sféry velkou komercionalizaci. Vadí jim například to, že řádně nedefinuje standard a nadstandard, za který by si lidé připláceli. Podle nich by dokonce mohla nastat situace, že by si pacient hradil celou péči sám. Vadí jim i záměr ministerstva zdravotnictví snížit počet lůžek v nemocnicích.

Na sociální reformě odboráři kritizují mimo jiné skutečnost, že by vyplácení sociálních dávek mělo být převedeno z obcí na úřady práce.

"Obcí je 2500, úřadů práce 400," řekla předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Tomu odpovídá i počet zaměstnanců. Podle odborů se tím zhorší dostupnost pro občany. Připravovaný návrh vlády ušetřit výdaje státního rozpočtu považují za neefektivní a nemorální.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy