Spor o hazard pokračuje. Zákon od ledna platit nebude

Jakub Novák
15. 8. 2012 13:50
Vláda posedmé jednala o loterijním zákonu. Znovu ho pošle do Bruselu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nekonečný příběh loterijního zákona pokračuje. Začíná totiž být pomalu jasné, že od začátku nového roku, jak bylo původně předpokládáno, platit nezačne.

A to ani přesto, že jeho podobu schválila během sedmého projednávání tohoto návrhu vláda a poslala zákon k posouzení do Bruselu.

Ministerstvo financí totiž možná zbytečně ztratilo dva nebo tři měsíce času.

V květnu vláda přerušila šesté projednávání návrhu tohoto zákona s odůvodněním, že do konce června má jeho podobu konzultovat ministr financí Miroslav Kalousek s Evropskou komisí.

Návrh zákona s žádostí o posouzení, zda není v rozporu s evropskou legislativou, poslalo Kalouskovo ministerstvo do Bruselu 22. května. Odpověď došla do Prahy v průběhu července.

Zatímco jedna z oslovených institucí, Právní služba Rady Evropské unie, nemá podle svého vyjádření k podobným posudkům kompetence, druhá - Generální ředitelství pro vnitřní trh a služby Evropské komise - víceméně konstatovala, že zmíněná žádost měla být podle platné směrnice předložena Evropské komisi.

Podle tohoto předpisu se všechny regulační zásahy vůči výrobkům a službám mají Komisi povinně ohlásit. Poté přichází tříměsíční prodleva, během které Komise a další členské státy tento návrh zkoumají a hodnotí.

Miliardová továrna na hazard, kde se politici neradi fotí

Generální ředitelství proto Česko vyzvalo k tomuto kroku. Kdyby k němu české úřady přikročily už v květnu, šance na to, že by zmíněný návrh prošel celým legislativním procesem do konce roku, by zůstala.

Posedmé a naposledy

Namísto toho bylo - již sedmé - projednávání tohoto návrhu zařazeno na program prvního srpnového jednání vlády.

Na něm vláda schválila navrhované usnesení, podle něhož má nyní ministerstvo financí za úkol připravit finální verzi návrhu, tu předložit Evropské komisi v rámci zmíněného notifikačního procesu a po oněch třech měsících ji představit poslancům.

Kromě pokynu k postoupení žádosti notifikačnímu procesu se generální ředitelství pozastavilo nad navrhovanou povinností zahraničních provozovatelů hazardu mít v Česku sídlo a kamennou pobočku, pokud zde chtějí hazard provozovat.

Kromě toho, že v tomto bodě nastaly rozpory i mezi vládními stranami, považuje generální ředitelství toto nařízení za porušení jednoho ze základních unijních principů, tedy svobodného poskytování služeb.

V takovém případě musí daný členský stát přijít s důkladně připravenými a podloženými argumenty, které zároveň vyvracejí jinou, méně omezující, možnost.

Selhání úřadů

"Komise také upozorňuje, že české úřady selhaly, nebo byly minimálně vágní v odůvodnění těchto restrikcí a dále nevysvětlily přiměřenost těchto opatření," píše v dopise pro ministerstvo financí Jonathan Faull z generálního ředitelství.

Vzápětí také dodává, že zejména v případě podobných restrikčních opatření musí být daný návrh podepřen analýzou přijatelnosti a přiměřenosti chystaných opatření.

Na vysvětlení české strany, že hlavními důvody je snaha předcházet podvodům a zefektivnit kontrolu nad loterijními společnostmi potom Komise odpověděla v tom smyslu, že je naší povinností zvážit, zda nemůžeme těchto cílů dosáhnout nějakými méně omezujícími prostředky.

Dopis následně končí na mrtvém bodě - vzhledem k tomu, že Kalouskovo ministerstvo v návrhu loterijního zákona, který poslalo k posouzení Evropské komisi, žádné nové odůvodnění nebo vysvětlení nepřineslo, zůstává také postoj Komise k němu pořád stejný.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy