Spor o daně rozlousknou lidovci, věří ČSSD i ANO

Jan Němec Lucie Stuchlíková Jan Němec, Lucie Stuchlíková
29. 11. 2013 17:15
"Odteď už povedeme jen trojstranná jednání," říká vyjednavač za stranu lidovou.
Lidovci: Odteď chceme být u toho.
Lidovci: Odteď chceme být u toho. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dohoda budoucí možné koalice o daních není stále na dohled, zatím se ale ČSSD tváří, že to nebude překážka dalších jednání o nové vládě. A spoléhá, že by jí v otázce daní mohla pomoct KDU-ČSL. Paradoxně na totéž - pomoc lidovců - spoléhá i Babišovo hnutí ANO.

"Tento problém probereme i na jednání s lidovci. Ti nám snad i můžou pomoct," zadoufal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Na shodu s lidovci přitom sází i vyjednavač za ANO a předseda poslanců za toto hnutí Jaroslav Faltýnek: "Tato jedna věc zůstala nedořešená, ale nevnímám to jako velký problém. Jednání s KDU-ČSL to nijak neohrožuje, my s lidovci na to máme stejný pohled."

Lubomír Zaorálek si nemyslí, že by na daních mohlo jednání ztroskotat. "Fatální otázka to není. To je normální, že se na všem neshodneme, a je to vlastně jediný problém. Některé věci se naopak sblížily," říká.

"Prostě na daních ta shoda není, uvidíme," říká o poznání méně optimisticky ekonomický expert ČSSD Jan Mládek.

A dál už jedině ve třech!

Kamenem úrazu je progresivní zdanění, které by ráda znovuzavedla ČSSD, která to ostatně slíbila před volbami, zatímco ANO o tom nechce slyšet. Stejně tak odmítá zvýšení daně z příjmů firem.

KDU-ČSL nemá problém s progresivními daněmi, v daňové otázce ale chce opět prosadit společné zdanění manželů a daňové zvýhodnění na dítě.

Jenže lidovci stále váhají, zda do koalice strana skutečně půjde, a rozhodně trvají na tom, že nebude v koalici "do počtu".

"Dohoda ČSSD a ANO je dílčí, pokud nebude na daních a rozpočtu trojstranná dohoda, pak není dohoda žádná," zdůrazňuje 1. místopředseda KDU-ČSL a vyjednavač Marian Jurečka.

Lidovci sice jako budoucí koaliční partner dostali křeslo místopředsedy Sněmovny pro svého předsedu Pavla Bělobrádka, rozladily je ale úvahy jak ČSSD, tak ANO, že by KDU měla dostat jen dva ministry v budoucí vládě.

Části z nich se ostatně nelíbí, že o podstatných věcech zatím debatovala ČSSD s ANO separátně, diskuse ve třech na nejvyšší stranické úrovni proběhla zatím jen jedna.

"Po neděli budou pokračovat již jen trojstranná jednání, na těch bude záležet konečná podoba," upozorňuje za lidovce Marian Jurečka.

Okamura zatím ze hry

I přes váhání lidovců, zda do vlády jít, či ne, ČSSD nadále o jiné variantě neuvažuje.

"Pan Babiš zpočátku prosazoval koalici s hnutím Tomia Okamury, ale to jsme mu vysvětlili, že nepadá do úvahy. Až bude sestavovat vládu on, ať si ji postaví, s kým chce," říká vlivný sociální demokrat.

A Lubomír Zaorálek se přidává: "Pověřený jednáním o vládě je Bohuslav Sobotka; a Okamura - to není téma nás."

Zatím se sociální demokraté a Babišovo hnutí shodli na přijetí zákona o státní službě, respektive na tom, že ho Sněmovně předloží a nebudou čekat až na ustavení vlády.

Stejně tak se shodli na tom, že prosadí rozpočet připravený Rusnokovou úřednickou vládou v demisi - obě strany se shodují, že ho bude třeba upravit, ale zatímco ČSSD mluví o "novele zákona o rozpočtu" předložené příští rok, Andrej Babiš by ho rád měnil už teď při 2. čtení.

Jedna z variant, o které mluví předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, počítá s přijetím státního rozpočtu po Vánocích, další ale mluví o jeho konečném schválení už 20. prosince, a to ve zkráceném řízení.

Na obě dohody ale musí ještě kývnout lidovci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy