Spor ČSSD a KSČM. Schůze sněmovny málem nezačala

Jan Němec Jan Němec
25. 2. 2010 11:00
ODS se podařilo možná najít cestu, jak zabránit některým zákonům
Vojtěch Filip, předseda KSČM
Vojtěch Filip, předseda KSČM | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Mimořádná schůze sněmovny, kterou na dnešek svolala sociální demokracie, málem skončila dřív, než vůbec začala.

Překvapivě za to nemohly obstrukce ODS, ale roztržka mezi levicovými spojenci - pro program schůze totiž nejdřív nezvedli ruku komunisté. Schůze by tak vůbec nemohla začít.

Předcházela tomu právně složitá přestřelka o jednací řád sněmovny. Na programu schůze totiž byl i zákon vrácený Senátem. A ODS už několik dní tvrdila, že na mimořádné schůzi svolané na žádost skupiny poslanců není možné hlasovat o vetovaných zákonech.

Stanovisko ODS podpořil i legislativní odbor sněmovny.

Roztržka mezi spojenci

V tu chvíli couvla ČSSD a nehlasovala pro námitku předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, který chtěl přesto zákon na programu udržet a hlasováním prolomit tento právní názor.

"Tím se přece vytváří precedens - na žádné mimořádné schůzi bychom už do voleb neměli šanci prolomit veta Senátu a prezidenta," vysvětloval později Filip.

Předseda poslaneckého klubu socialistů Bohuslav Sobotka to však popírá. "Nenastal žádný precedens v jednání Poslanecké sněmovny. Bylo by dobře, aby se provedla rešerše, zda sněmovna někdy v minulosti hlasovala o zákonech vrácených Senátem nebo prezidentem na mimořádné schůzi," řekl.

Komunisté se nicméně rozhodli program schůze torpédovat - a nezvedli pro něj ruku. Teprve po technické kličce, kdy sociálně demokratický poslanec Klučka zpochybnil hlasování, se komunisté rozhodli změnit názor a konání schůze nakonec v opakovaném hlasování podpořili.

"Gratuluji KSČM ke změně názoru," komentoval to z řečnické tribuny předseda klubu ODS Petr Tluchoř.

Filip: Máme tu velkou koalici

Proč komunisté mimořádnou schůzi ohrozili, vysvětil ex post Vojtěch Filip.

"Udělali jsme to proto, že se zase vytvořila velká koalice ČSSD a ODS, jak shodit mateřskou," uvedl. Opětovné zvýšení dávek mateřské poslanci schválili včera, ale očekávají, že ji Senát i prezident vrátí.

"Já myslím, že slova o velké koalici jsou úsměvná," komentoval to stručně Bohuslav Sobotka.

Co dál?

V tuto chvíli je ale do budoucna nejisté, zda se může na mimořádné schůzi jednat o vetovaných zákonech.

Komunisté tvrdí, že ano. Jejich předseda Filip označil stanovisko legislativního odboru za "cár papíru". ODS s podporou právě tohoto posudku tvrdí, že ne a ČSSD prosazuje další právní analýzy.

Můžeme tedy čekat souboj právních posudků? "Asi ano, pak by rozhodl Ústavní soud," prohlásil místopředseda ODS Petr Nečas. 

Pokud by zvítězil názor, že nelze, pak by prakticky všechny vetované zákony padly pod stůl - nová sněmovna o nich hlasovat nemůže.

Řádná schůze začíná teprve 9. března a je téměř jasné, že po této lhůtě se už nedá do voleb stihnout tato veta prolomit. Proto levice spoléhala právě na rychle svolávané mimořádné schůze. Teprve další dny ukážou, zda bude moct tento postup použít.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 39 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 44 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy