Soudci si od ledna polepší, poslanci také, i když méně

Jakub Novák
18. 12. 2012 20:10
Sněmovna poslala do Senátu novelu zákona o platech soudců
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci napravují blamáž kolem platů soudců. Novela upravující jejich výši, kterou kabinet narychlo připravil a poslal Poslanecké sněmovně ke schválení ve stavu legislativní nouze, hladce prošla do Senátu.

Soudci tak od nového roku nejenže dostanou plat, ale zároveň se jim zvýší.

Jejich základní plat by měl začínat na 2,75násobku průměrné mzdy v neziskovém sektoru, který v současnosti činí asi 24 tisíc korun.

Pro návrh hlasovalo devětasedmdesát poslanců, proti osm.

Spolu s novelou byl schválen i pozměňovací návrh Jana Čechlovského (ODS), podle kterého si poslanci zrušili odvody na pojistné na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění z poslaneckých náhrad.

Jejich zdanění však zůstává - čistý příjem se tak poslancům zvýší, i když ne tak výrazně, jak někteří původně zamýšleli.

Současné platy

Funkce Plat základ platu 51731 řadový poslanec 55900 místopředseda komory 106600 předseda 150100 ministr 106600 premiér 150100 prezident 186300 soudce ÚS 111300 předseda ÚS 156700 člen NKÚ 78700 soudce okr. s. s praxí 6-9 let 61600

Základní plat by se tak měl zvýšit jen soudcům a státním zástupcům - poslancům či senátorům by měla být platová základna v následujících dvou letech zmražena na úrovni 51 731 korun; poslanec a senátor by tak měli dál dostávat základní plat 55 900 korun, předsedové parlamentních komor a premiér 150 100 korun a ministři po 106 tisících.

Růst by měly teprve od roku 2015 tak, aby se v roce 2017 vyrovnaly soudcovským platům.

Do zákona, respektive do zrušení odvodů zdravotního a sociálního pojištění, se záhy po odhlasování sněmovnou pustily Věci veřejné.

"Zneužitím institutu legislativní nouze, který je možno použít výhradně pouze při mimořádných událostech českého státu, jako jsou například stav obecného ohrožení či vstup zahraničních armád, se podařilo 69 poslancům z přítomných 94 si navýšit poslanecký příjem řádově o 5 tisíc korun měsíčně," rozeslala strana své stanovisko v tiskové zprávě.

Zároveň v ní zdůraznila, že její poslanci jakékoliv zvyšování svých platů odmítli.

Vláda musela k tomuto mimořádnému postupu sáhnout poté, co došlo ke sporům ohledně zrušení zdanění poslaneckých náhrad, které nakonec vedly k potopení celé novely zákona o platech ústavních činitelů, která platy soudců řešila.

Divoké hlasování

Navzdory skutečnosti, že na jednání špiček koaličních stran došlo k obecné politické dohodě ohledně zmražení platové základny poslanců, senátorů, ministrů a dalších, nebylo jasné, jak hlasovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích, které řešily například zmíněné zrušení zdanění náhrad zavedené v roce 2010.
 
Následovalo  tzv. "divoké hlasování", které skončilo zamítnutím novely - poslanci si tedy příjmy zrušením zdanění náhrad nezvýšili, ale zároveň vystavili soudce situaci, že nebude z čeho vypočítat jejich plat, který by jim tak na začátku roku nebyl vyplacen.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 29 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy