Soud zrušil další politické strany

Tomáš Fránek
30. 1. 2006 12:04
Brno - Další politické strany v Česku končí. Nejvyšší správní soud rozpustil málo známé partaje Alternativa 2000 a Hnutí za prosperitu Brna.

Určil i likvidátory těchto stran.

Soud tak rozhodl už v desátém případě ze seznamu s šestadvaceti položkami, jenž na soud poslala vláda s návrhem na zrušení nebo pozastavení činnosti politické strany.

A podobně jako u předchozích případů, i nyní bylo důvodem pro rozpuštění to, že strany nepředkládaly zprávy o svém hospodaření. A to je ze zákona povinné.

"Strana Alternativa 2000 nepředložila výroční finanční zprávy za roky 1998 až 2001," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Ze známějších stran už soud rozpustil stranu pod názvem Republikáni.

Tu založil Jan Vik, bývalý historicky první český poslanec, který přišel o imunitu. Vik se dostal do povědomí veřejnosti především díky svému působení ve Sdružení pro republiku Miroslava Sládka.

Nejvyšší správní soud může činnost politické strany pozastavit nebo ji rozpustit ze dvou důvodů.

Tím prvním je právě to, že strany nebo hnutí neplní své povinnosti a nepředkládají zprávy o svém hospodaření. V těchto případech nemůže soud pozastavit nebo rozpustit politickou stranu v době, kdy jsou vyhlášeny jak celostátní, tak regionální volby.

Soud může politickou stranu rozpustit také v případě, že nemá demokratické stanovy, její program se hlásí k extremistickým hnutím nebo ohrožuje práva a svobodu lidí. To může soud udělat i bez ohledu na volby.

Policie nyní prověřuje počínání Národní strany.

A to poté, co se strana - označována za krajně pravicovou - zviditelnila svou aktivitou kolem protektorátního romského tábora v Letech u Písku.

Odpor vyvolala především slova předsedkyně strany Petry Edelmannové - podle ní si Romové, kteří v táboře zahynuli, za svou smrt většinou mohli sami nedodržováním hygienických návyků.

Národní stranu zaregistroval (poté, co ministerstvo vnitra registraci několikrát odmítlo) v roce 2001 Nejvyšší soud.

"Pokud výsledky tohoto šetření budou takové, že to bude jednoznačně naznačovat inklinaci nebo propagaci neonacismu, rasové nesnášenlivosti a podobně, my můžeme podat návrh na zrušení registrace této strany," uvedl ministr vnitra František Bublan.

Šetření se dosud neskončilo.#reklama

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy