Soud: Volby v části Brna jsou neplatné

Red Dom, ČTK
10. 11. 2006 14:10
Brno - Volby v jednom z okrsků městské části Brno-Královo pole jsou podle brněnského krajského soudu kvuli neoznačeným obálkám neplatné.

Stížnost na neplatnost voleb podala k soudu jedna z voliček.

Opakování voleb nezmění síly na brněnském magistrátu

V okrsku, jehož výsledky soud zrušil, je totiž pouze 363 oprávněných voličů, 270 skutečně k volbám přišlo. Z nich 93 dostalo neoznačenou obálku.

V Králově poli je celkem 22 okrsků a hlasy tam odevzdalo na devět a půl tisíce voličů. Vzhledem k tomu, že rozdíly mezi jednotlivými stranami byly velké, tak by to na výsledek voleb nemělo mít vliv. To ani  v městské části, ani ve volbách na magistrát města Brna (tam celkem hlasovalo asi 129 tisíc lidí).

V problematickém okrsku zvítězila ODS s více 40 procenty, před ČSSD a lidovci.

Problém? Neoznačené obálky

V Králově Poli totiž vkládali voliči hlasovací lístky do úředně neoznačených obálek. Znehodnoceno tak bylo několik desítek hlasů.

"Chybělo kulaté razítko úřadu městské části, bez kterého nelze považovat obálku za úřední, a odevzdaný hlas bude podle zákona neplatný," řekla po volbách Eva Sychrová z jihomoravského krajského úřadu.

Neoznačené obálky používali voliči zhruba dvě hodiny v jednom z 22 volební okrsků městské části. "Za tu dobu odvolilo 79 lidí," uvedl Pavel Štěpán z úřadu Králova Pole. Podle něj šlo o nedopatření.

Volební komisaři obálky zapomněli zkontrolovat. Na chybu upozornil jeden z voličů. "Ihned poté byla sjednána náprava," dodal.

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 24 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy