Sociální demokraté spočítali, jak by se mělo těžit uhlí

Martina Machová Martina Machová
22. 5. 2013 9:20
Budoucí vláda si nechala zpracovat studii, ze které cituje deník Insider
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zelení a energetičtí experti sociální demokracie rok před volbami spočítali, jak a zda by všeobecně očekávaná vláda jejich strany měla vyjít vstříc severočeským těžařům.

Přesněji řečeno - zda a jak by měly být zrušeny nyní platné hranice k těžbě v tamních hnědouhelných dolech.

O jejich závěrech píše ve svém aktuálním vydání deník Insider, který cituje z dokumentu s názvem Územní ekologické limity těžby uhlí v Ústeckém kraji (shrnutí faktů pro ÚVV ČSSD).

Dokument podle listu vznikl v odborné komisi pro udržitelnou energetiku. Jeho verdikt v jedné větě zní: posunout těžební limit u Severočeských dolů (jediným akcionářem je ČEZ), v oblasti Czech Coalu (společnost miliardáře Pavla Tykače) se něco takového naopak nevyplatí.

"Je to podklad pro začínající diskusi," potvrdil Insideru autentičnost dokumentu stínový ministr pro životní prostředí Vladimír Špidla s tím, že oficiální dokument odrážející plány ČSSD bude připraven do tří až čtyř měsíců.

Přečtěte si celé zjištění v placeném deníku Insider: Co přesně se ve studii píše o Severočeských dolech a Tykačovi? A jaký dopad to bude mít na zaměstnanost?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy