Sobotka: Finance chtějí odložit přípravu daňových zákonů

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2014 15:10
Kvůli odkladu by se ale zákony nestihly do příštího ledna připravit, řekl Sobotka.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je znepokojen situací na ministerstvu financí, které podle něj žádá odklad v přípravě zákonů, jež mají zlepšit výběr daní. Ministerský předseda to řekl po pátečním jednání grémia sociální demokracie. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to odmítl, resort podle něj ve věci dělá maximum.

Mluvčí ministerstva financí (MF) Marek Zeman připustil, že úřad žádal posunutí termínu u analýzy k zákonu o majetkových přiznáních. Podle něj ale termín předložení zákona zůstane beze změn.

Předseda ČSSD uvedl, že ministerstvo financí jej požádalo o prodloužení termínu pro zpracování dvou analýz, na jejichž základě mají být připraveny zákony.

Babiš kritiku odmítá. Vše podle něj bude předloženo podle legislativního plánu.

"Jedna se týkala otázky zdanění nepoctivě získaného majetku a přípravy zákona o majetkových přiznáních," řekl Sobotka.

Pokud by analýza byla zpracována později, nestihne podle Sobotky vláda připravit nové normy tak, aby začaly platit od ledna příštího roku.

"Je to pro mě velmi negativní signál, že vůbec někdo na ministerstvu přemýšlí o tom, že bychom takovéto klíčové opatření proti daňovým únikům měli odkládat," dodal Sobotka.

Babiš kritice premiéra nerozumí

Mluvčí MF Zeman žádost o odložení analýzy potvrdil. "Úkol i termín předložení zákona samotného však zůstává stejný. Analýzu posouváme proto, aby byla v souladu se zákonem," uvedl v zaslaném prohlášení.

Problém je podle dřívějšího vyjádření zástupců ministerstva financí v řadě právně technických záležitostí. Například v tom, jak nastavit zdaňování nebo zabavování nelegálně získaného majetku, aby se třeba nedostalo do rozporu s Listinou práv a svobod.

"Dodržujeme dohody, všechno jde přes legislativní radu vlády, skutečně netuším, o čem pan Sobotka hovoří," reagoval Babiš na kritiku. Premiéra se chce na věc zeptat.

"Je to spíš otázka na paní náměstkyni," dodal Babiš po pátečním zasedání Rady Asociace krajů a odkázal tak na Simonu Hornochovou, která má na ministerstvu na starost daně a cla.

"Děláme maximum pro to, abychom všechno stihli," dodal a postěžoval si na to, že se takové věci dozvídá z médií, místo aby mu je Sobotka sdělil u jednacího stolu.

Strany v koaliční smlouvě slíbily mimo jiné to, že připraví novelu zákona o střetu zájmů, která zavede elektronické vyplňování a zveřejňování majetkových přiznání politiků.

Dohoda mluví také o přípravě zvláštního zákona o prokázání původu majetku, který by umožnil přenést důkazní břemeno na fyzickou osobu. Ta by musela prokázat, že v minulých letech měla takové příjmy, z nichž si majetek mohla pořídit.

 

Právě se děje

Další zprávy