Sobotka chce v ČSSD posílit kritiku Nečasovy vlády

ČTK ČTK
13. 3. 2011 13:33
Naopak chce ustoupit od personálních sporů
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Jan Langer

Praha - Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka by chtěl ve straně posílit programovou kritiku koaliční vlády na úkor osobních útoků, které podle něj převažovaly do loňského roku a odváděly debatu mezi vládou a opozicí od podstaty věci.

Provedl by také personální změny ve stínové vládě ČSSD s cílem posílit její kontrolní funkci. Konkrétnější ale týden před sjezdem sociální demokracie nebyl.

"Mým cílem je, abychom byli důrazní, pokud jde o tu programovou kritiku, a neztráceli čas v té oblasti personálních útoků, které velmi často dokonce i voliče znechucují," řekl jeden z favoritů na funkci řádného předsedy ČSSD v pořadu Partie televize Prima.

I on ale ve svých projevech svou kritiku vlády personifikoval, při loňském prosincovém pokusu o svržení kabinetu mluvil například o "problému morální integrity" premiéra Petra Nečase (ODS). 

Michal Hašek
Michal Hašek | Foto: Ondřej Besperát

Sobotka se neobává, že by razantní kritika současné vlády odradila potenciální koaliční partnery. Argumentoval tím, že ČSSD má své zástupce ve vedení většiny velkých měst včetně Prahy.

Koaliční potenciál bude záležet na jejím volebním výsledku, Sobotka by si přál zisk alespoň 35 procent hlasů.

"Mě vždy spíše zajímal program sociální demokracie než nějaké konkrétní personální vztahy," reagoval na dotaz, co ho odlišuje od jeho největšího rivala, jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Poznamenal, že Hašek se v minulých letech na tvorbě programu ČSSD nepodílel.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy