Sobotka a Babiš se nedohodli na náměstcích

ČTK ČTK
27. 1. 2014 20:22
Jednat chtějí znovu v pátek.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spor premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o obsazení funkce náměstka ministra financí pro daně trvá. Budoucí ministr financí Babiš připouští člověka ČSSD jen na jiném náměstkovském místě. Vyplynulo to z vyjádření Sobotky a Babiše po dnešním zhruba hodinu a půl trvajícím jednání, které spolu na dané téma měli. Dnešní debata, v níž chtějí pokračovat v pátek, podle nich přinesla jistý posun, který ale neupřesnili.

"Dnes jsme se posunuli, ale ne tak, abychom mohli celou věc uzavřít," řekl novinářům Sobotka. Na dotaz, nakolik je dohoda o místech náměstků hotová, uvedl, že zbývá dojednat asi 30 procent.

Spor kvůli náměstkům se mezi koaličními partnery rozhořel minulý týden. Důvodem byla především nominace středočeského radního Jiřího Peřiny (ČSSD) na místo náměstka pro daně na ministerstvu financí. Babiš Peřinu odmítl, na místo už si vybral vlastní kandidátku Simonu Hornochovou. Peřinu by si chtěl nechat jako poradce.

"Pokud jde o pana Peřinu, pan Peřina nadále zůstává nominantem sociální demokracie pro oblast daňové politiky. Budeme jednat dál v pátek," poznamenal dnes Sobotka. Jako pozitivní signál označil Babišovo vyjádření, že by ČSSD mohla na financích obsadit jinou pozici náměstka.

Hulinský vadí rovněž

Navíc nejde jen o náměstka pro daňové otázky na ministerstvu financí. Babiš dnes v médiích zopakoval, že mu vadí i některé další nominace ČSSD. Nesouhlasí například s tím, aby se náměstkem pro sport na ministerstvu školství stal bývalý šéf pražské sociální demokracie Petr Hulinský.

Sobotka dnes před jednáním uvedl, že věří, že se s Babišem dohodne. Dodal, že na tomto problému se koalice ani vznikající vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL nerozpadne. Koaliční roztržku ohledně náměstků označil za zbytečnou mediální přestřelku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy