SNK-ED povede žena. Jana Hybášková

sim, čtk
25. 6. 2006 14:22
Praha - Mezi předsedy politických stran přibyla žena. SNK-ED si dnes na republikovém sněmu zvolili europoslankyni Janu Hybáškovou.
Nová šéfka SNK-ED Jana Hybášková
Nová šéfka SNK-ED Jana Hybášková | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Někdejší velvyslankyně v Kuvajtu a Kataru Hybášková ve funkci nahradí Josefa Zieleniece, pod jehož vedením se straně nepodařilo dostat do sněmovny.

SNK ED (Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté) dosáhli na dvouprocentní podporu tedy ani náhodou na pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. A to je po volbách do Evropského parlamentu, v nichž před dvěma lety stejnojmenná koalice získala hned tři z celkem 24 křesel, neúspěchem.

"Zvolení Hybáškové je dobrá zpráva, odchodem pana Zieleniece se strana stane více čitelnou a nezatíženou minulostí," uvedl dosavadní místopředseda Evropských demokratů Jan Kasl.

Zieleniec působil v 90. letech jako ministr zahraničí, byl také dlouholetým místopředsedou ODS. 

Prvním místopředsedou strany se dnes stal zlínský lídr SNK Stanislav Polčák. O druhém místopředsedovi se nyní hlasuje, kandidáty jsou bývalý policista Stanislav Huml a předseda pražských zastupitelů SK-ED Jiří Witzany.

Strana vznikla sloučením Evropských demokratů Jana Kasla se Sdružením nezávislých kandidátů Josefa Zieleniece. Uskupení se potýká s úřady - SNK-ED podali trestní oznámení na ministra financí Bohuslava Sobotku. Od státu totiž stále nedostali peníze za komunální volby.

Jan Kasl předseda SNK-Evropští demokraté
Jan Kasl předseda SNK-Evropští demokraté | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz
  • ČTĚTE VÍCE:
    SNK-ED: Sobotka nás chtěl zlikvidovat

    Evropští demokraté ministra podezřívají ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že strana od ministerstva nedostala příspěvky za patnáct svých pražských zastupitelů zvolených v komunálních volbách v roce 2002...
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy