Sněmovnou prošel návrh, jak regulovat práci lobbistů

Jan Němec Jan Němec
25. 2. 2010 13:02
Sněmovna nakročila směrem k registraci lobbistů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna nakročila směrem k registraci lobbistů.

Pokud by byl zákon, který dnes prošel do dalšího projednávání, definitivně schválen, pak by se lobbisté museli povinně registrovat u ministerstva vnitra a politici by kontakty s nimi museli evidovat a předkládat.

Poslanci a senátoři by je oznamovali mandátním a imunitním výborům svých komor a politici na krajské a obecní úrovni pak ministerstvu vnitra.

Pokuty pro lobbisty a politiky

Pokud by politik porušil pravidla styku s lobbisty, hrozila by mu pokuta až 50 tisíc korun, lobbistovi pak až 1 milion korun nebo zákaz činnosti na 5 let.

Poslanci, kteří návrh předložili - Bohuslav Sobotka z ČSSD, Ondřej Liška ze Strany zelených nebo Pavel Kováčik z KSČM - tvrdí, že by zákon zprůhlednil lobbistické tlaky na politiky.

Infobox

Návrh zákona o lobbingu:

§ 2

(2) Lobbistickým kontaktem je komunikace, včetně jednostranné komunikace, jejímž cílem je ovlivnit rozhodování orgánů veřejné moci nebo proces, který rozhodování předchází, a dosáhnout vypracování, předložení, projednání, schválení, změny nebo doplnění návrhu předpisu nebo dokumentu.

Kdo je vlastně lobbistou?

ODS se však návrh nelíbí. Podle ní je příliš vágní, není jasné, kdo všechno je považovaný za lobbistu.

"Tak, jak je napsaný, zákon fungovat nemůže," uvedla Miroslava Němcová z ODS. 

"Jinými slovy říkáte: Lobbisté, nechoďte za poslanci individuálně, přijďte si na příslušné sekretariáty stran, protože tam to lobbingem nebude," shrnula své výhrady.

Jeden z předkladatelů, sociální demokrat Bohuslav Sobotka oponuje: schůzky s lobbisty by přece měly být veřejné a transparentní. "Je to lepší než aféry Steyer nebo Gripen."

Zákon lobbing nezkrotí

Problémem podle kritiků je, zda by zákon skutečně schůzky s lobbisty v šeru kuloárů zprůhlednil. "Nelze žádným relevantním způsobem stanovit, kdo je lobbistou a kdo není. I kdybychom udělali živnost vázanou či koncesovanou, opět nelze stanovit, kdo je či není lobbistou," říká Boris Šťastný z ODS.

Ke kritikům se tentokrát přidala i Fischerova vláda, která s návrhem nesouhlasí. Podle ní neřeší podstatu problému - vlastní pravidla provádění lobbingu, co je a co není povoleno a také to, že kontrola lobbistzů není účinná.

Návrhy na vrácení nebo zamítnutí předlohy ale dnes u poslanců neprošel - snaha regulovat lobbiáng tak míří do dalšího projednávání v parlamentu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy