Volby by podle průzkumů vyhrálo ANO. Za nimi jsou koalice Spolu a Piráti se starosty

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2021 21:36
Hnutí ANO 32,4 procenta hlasů. Trojkoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09 20 procent. Dvojkoalice Pirátů s hnutím Starostové a nezávislí 18 procent. Tak by podle aktuálního průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News nyní dopadly sněmovní volby. Stejné pořadí přineslo i šetření pro Českou televizi, ANO v nich ale nevede tak výrazně.
Průzkum agentury STEM pro stanici CNN Prima News z přelomu srpna a září
Průzkum agentury STEM pro stanici CNN Prima News z přelomu srpna a září | Foto: Aktuálně.cz

Vládní hnutí ANO v poslední době posiluje svou pozici na první příčce. V předchozím průzkumu, který společnost STEM provedla před měsícem, získalo zhruba 31 procent hlasů, koalice Spolu téměř 22 procent a Piráti se starosty skoro 19 procent. V šetření z konce června se přitom nejsilnější politické uskupení těšilo přízni jen 27 procent voličů, zatímco tehdy druzí Piráti a starostové nasbírali 24 procent. V průzkumu z dubna dokonce ještě tato dvojkoalice vedla se ziskem 27,9 procenta.

Podle měření STEM posiluje také hnutí Svoboda a přímá demokracie - za poslední měsíc si polepšilo z 11,2 na 11,8 procenta. Mírně naopak klesla podpora komunistů z 5,8 na 5,4 procenta. Pod pěti procenty nutnými pro zisk křesel ve sněmovně dále zůstává sociální demokracie. Do dolní komory parlamentu by se pak nedostala ani uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci, Přísaha nebo Volný blok.

Aktuální průzkum prováděla agentura STEM v době od 31. srpna do 8. září. Zúčastnilo se ho 1014 lidí.

Česká televize v neděli večer zveřejnila šetření, které pro ni připravila společnost Data Collect. Ta se dotazovala 1200 respondentů v období od konce srpna do 8. září. Podle jejích výsledků by hnutí Andreje Babiše získalo 25 procent hlasů (a polepšilo by si tak od posledního - červnového - měření o 4,5 procenta). Koalici spolu přiznává Data Collect podporu 22 procent (tedy o 2,5 procenta více, než minule) a koalici Piráti a starostové 21 procent (propad o 4,5 procenta) voličů.

Jiná čísla než agentuře STEM vycházejí Data Collectu i pro SPD - konkrétně jí aktuálně předpovídá podporu 9 procent, což je o 1,5 procenta méně, než v červnu. Na svém zůstali pouze komunisté, kterým společnost v průzkumu pro Českou televizi shodně naměřila dvakrát po sobě 5,5 procenta. Ostatní strany by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny nepřekonaly.

Hlasovat o novém složení Poslanecké sněmovny budou Češi už za necelý měsíc, 8. a 9. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy