Sněmovna schválila rozpočet pro nadcházející krizi

Petr Holub
10. 12. 2008 13:48
Najde se v něm i 2,7 miliardy pro státní úředníky
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

* Opozice byla proti, koalici ale pomohli nezařazení * Rozpočet počítá se schodkem 38,1 miliardy * Státním úředníkům poslanci přiklepli 2,7 miliardy na platy

Praha - Sněmovna schválila návrh státního rozpočtu na rok 2009. Celkem pro něj zvedlo ruku 100 zákonodárců, proti bylo 93.

Návrh ministra financí Miroslava Kalouska získal hlasy poslanců koalice včetně rebela Vlastimila Tlustého. Přidalo se i všech osm odpadlíků z klubů ČSSD, ODS a zelených.

Ministři tak dostali zelenou, aby v příštím roce utratili 1152 miliard korun.

Kalouskův plán prošel prakticky beze změny. Poslanci nezměnili odhad příjmů, který počítá v příštím roce s pětiprocentním hospodářským růstem.

Pokud bude růst nulový, jak předpovídá například ekonom Jan Švejnar, zvýší se plánovaný schodek z 38 na sto miliard korun.

Poslanci nejednali o tom, jak se bude rozpočet po očekávaném výpadku příjmů měnit. "Vláda bude hrát se sněmovnou otevřenou hru a o úpravách ji budeme informovat," slíbil Kalousek, a uvítal tak usnesení, podle kterého má první zprávy o změnách dodat už v lednu. Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek proto označil rozpočet za "surrealistický".

Všichni pro medvěda

Uplatnily se pouze ty pozměňovací návrhy, na kterých se shodli poslanci všech klubů.

Výjimkou byl plán ministra práce Petra Nečase (ODS) a šéfa rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky (ČSSD), kteří přidali státním úředníkům 2,7 miliardy korun na platy. Nesouhlasili s ním lidovci, kterým vadilo, že se zároveň snižují výdaje na stavbu dálnic.

Ministra dopravy Aleše Řebíčka může utěšit, že mu poslanci bez ohledu na barvu dresu přidělili 200 milionů na přípravu systému kombinované dopravy a na dopravní výuku.

Všechny poslanecké kluby souhlasily s rozdělením porcí rozpočtového medvěda, zdrželo se jen 12 poslanců. Byly zajedno i v tom, že se původní částka ve výši 1,8 miliardy zvýší ještě o 36 milionů. Největší radost z toho budou mít středočeské Velvary, které na poslední chvíli získaly 15 milionů na opravu školy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

před 22 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
Další zprávy