Sněmovna nedokončila debatu o nominačním zákonu. Příště bude čelit zamítnutí, vláda má svůj návrh

ČTK ČTK
13. 6. 2018 19:17
Kabinet ANO v demisi schválil ve středu vlastní návrh nominačního zákona. V porovnání s poslaneckou předlohou pirátů je mírnější.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna ani napodruhé nedokončila úvodní kolo debaty o uzákonění pravidel pro výběr lidí do řídicích a kontrolních státních a polostátních společností, jak je navrhla skupina poslanců v čele s piráty. K předloze se dolní komora vrátí nejdříve na příští řádné schůzi, která začne koncem června. Nynější schůze ve středu v souladu s dřívější dohodou skončila, sněmovna, byť po debatě o proceduře, vyřadila z programu zbylé neprojednané body.

Návrh nominačního zákona, který podle pirátů směřuje proti politickým trafikám, bude čelit návrhu na zamítnutí v prvním čtení. Už koncem května jej přednesl Adam Kalous (ANO).

Kabinet ANO v demisi schválil ve středu vlastní návrh nominačního zákona. V porovnání s poslaneckou předlohou pirátů je mírnější. Nominace by sice podle obou předloh posuzoval pětičlenný vládní výbor, vládní návrh ale nevyžaduje výběrová řízení do dozorčích orgánů firem. Doporučení výboru na jmenování kandidáta nebo kandidátů do funkce by podle vládní verze navíc nebylo pro ministerstvo závazné. Návrh kabinetu by neuzákonil ani vlastnickou politiku, liší se i dalšími detaily.

"To je bezzubý zákon," komentoval vládní předlohu předseda pirátů Ivan Bartoš. Předseda pirátského klubu Jakub Michálek v této souvislosti zmínil údajný požadavek KSČM na místa v dozorčích radách firem za toleranci vznikající menšinové vlády ANO a ČSSD. Proti poslaneckému návrhu se postavil předseda SPD Tomio Okamura, podle kterého jde o dobrý záměr, ale z pohledu praxe o nelogický paskvil, když by zákon v některých částech podle něho nebylo možné naplnit.

Debatu o tom, jak postupovat dál, vyvolal požadavek předsedy frakce KSČM Pavla Kováčika na přestávku pro poradu komunistických poslanců před hlasováním o návrhu na zamítnutí, který KSČM původně podle něho nechtěla podpořit, a následná žádost ČSSD o pauzu do konce jednacího dne. Nakonec se na Kováčikův návrh hlasovalo o ukončení schůze, pro který zvedlo ruku 87 ze 139 poslanců, 30 poslanců - zejména z řad pirátů a lidovců, bylo proti. V obvyklých případech se o ukončení schůze hlasuje ve shodě.

Iniciativa Rekonstrukce státu uvedla, že nezávaznost personálních doporučení vládního výboru je "velkou slabinou" návrhu kabinetu. "Výbor tak bude zárukou kvality uchazečů jen tehdy, pokud ho budou respektovat ministři, což je poměrně slabý mechanismus," sdělil za iniciativu v tiskové zprávě Lukáš Kraus. Iniciativa zastává názor, že sněmovna by neměla pirátský návrh zamítat, ale měla by hledat mezi oběma předlohami konsenzus.

Sněmovna se sejde tento týden ještě ve čtvrtek. Z iniciativy části poslanců je svolána mimořádná schůze k záměru ministerstva práce a sociálních věcí upravit dávky na bydlení.

 

Právě se děje

před 21 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 22 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 42 minutami

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

před 1 hodinou

Potřebujeme evropské peníze hlavně na infrastrukturu, shodli se lídři Visegrádu

Premiéři zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se shodují, že čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé. Nemůžeme být trestáni za úspěchy, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád ve Varšavě.

Státy jižní Evropy podle Morawieckého potřebují peníze na boj s nezaměstnaností, jiné, například ty ze střední Evropy, na rozvoj infrastruktury. "Musíme mít prostředky na infrastrukturu, výstavbu silnic, železnic, mostů, energetickou a internetovou infrastrukturu, digitalizaci. Proto je flexibilita pro nás velmi důležitá. To je to, o čem jsme mluvili a na co budeme mít stejný názor v Bruselu," řekl.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se tam 17. července poprvé po pěti měsících protikoronavirových opatření osobně setkají, aby jednali o unijním rozpočtu na léta 2021-27 a fondu obnovy ekonomik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy