Sněmovna kývla a přiblížila Čechy k předčasným volbám

Eva Benešová
28. 4. 2009 17:04
Změna Ústavy, která zkrátí volební období o osm měsíců, putuje do druhého čtení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika je po dnešním jednání ve sněmovně opět o něco blíže předčasným volbám. Poslanci v prvním čtení projednali návrh na změnu Ústavy, která by toto volební období zkrátila o osm měsíců.

Volby by tak místo v červnu 2010 byly už na podzim. Nejzazší termín pro jejich vyhlášení je určen na 9. a 10. října.

Návrh na zkrácení volebního období předložila skupinka poslanců z ODS, ČSSD a Strany zelených. Proti se postavili lidovci a komunisté. Lidovcům vadí především to, že tento způsob zkrácení volebního období není určen Ústavou, a tudíž je podle nich neústavní. Pokusili se proto prosadit senátní verzi, podle které by mohl prezident rozpustit sněmovnu, pokud by bylo pro alespoň 101 poslanců.

Trvalé změny až po volbách

Ve sněmovně ovšem s návrhem neuspěli. Poslanci o něm odmítli jednat.

"My jsme chtěli, ale sociální demokraté to odmítají. Navrhovali jsme změnit volební zákon, snížit počet poslanců na 199 a vymyslet takové řešení, které by bylo aplikovatelné i v budoucnu, ale ČSSD toto všechno odmítla," argumentoval šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.  

Podle socialistů by ovšem snaha změnit volební zákon mohla znamenat vypětí, které není pro schvalování takové normy žádoucí.

Obě velké strany nicméně věří, že "mírný nesoulad s ústavou" nebude překážkou pro to, aby návrh prošel závěrečným čtením v poslanecké sněmovně a v senátu.

Tluchoř: Podpora bude

"Dnes bylo pro více než 150 poslanců, potřeba je 120. Já věřím, že to projde bez problémů. Za poslední týdny mi denně přišlo 30 SMS zpráv, kde mi všichni tvrdili, že návrh nemá šanci, a teď vidíme, kolik lidí bylo pro," tvrdí Tluchoř.

Návrh na zkrácení mandátu by měl projít druhým čtením ve zkráceném režimu a proto by o něm měli poslanci definitivně rozhodnout během dvou až tří týdnů. Poté se dostane ke slovu Senát, kde musí pro zákon zvednout ruku nejméně tři pětiny zákonodárců.

Předčasné volby jsou reakcí na svržení vlády Mirka Topolánka (ODS), která ztratila důvěru poslanců v březnu. Do října by měla Česko vést takzvaná úřednická vláda, kterou nyní sestavuje designovaný premiér Jan Fischer.

 

Právě se děje

před 40 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy