Sme: Případ Babiš ukazuje význam svědectví bývalých estébáků

ČTK ČTK
21. 10. 2014 10:33
Podle slovenského deníku upřednostňují soudy v případu Babiše coby agenta StB výpovědi bývalých příslušníků tajné policie.
Babiš u soudu v Bratislavě.
Babiš u soudu v Bratislavě. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenský list Sme v úterý napsal, že hlas bývalých příslušníků Státní bezpečnosti má ve společnosti větší váhu než vědomosti těch, kteří jejich zločiny profesionálně dlouhodobě zkoumají.

Podle deníku to potvrzuje červnový verdikt bratislavského okresního soudu, podle kterého je český ministr financí Andrej Babiš ve svazcích někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu neoprávněně evidován coby její agent.

"Právě svědectví jejích (StB) zaměstnanců ve významné míře pomohlo očistit (ačkoliv zatím jen v prvním stupni) českého Berlusconiho Andreje Babiše od podezření, že byl agentem komunistické StB. Jisté je, že tito pánové lhali buď před listopadem 1989, nebo lžou nyní. Soud se rozhodl, že nyní už mluví pravdu, a má pocit, že tomu nasvědčují i jiné důkazy, než jsou jejich svědectví," napsal deník k výpovědím někdejších příslušníků StB.

Soudy věří bývalým příslušníkům StB více než historikům

Ti během procesu zpochybnili pravdivost informací z archivních svazků o naverbování Babiše jako agenta StB s krycím jménem Bureš v 80. letech a o jeho údajné vědomé spolupráci s tehdejší tajnou policií.

List poznamenal, že podle zatím nepravomocného verdiktu, který zkoumá odvolací soud, evidencí Babiše ve svazcích StB došlo k zásahu do jeho soukromého, pracovního, ale i společenského života a byla prý ohrožena jeho možnost veřejně působit v rámci politického života v České republice.

"Historici se mohou postavit na hlavu, ale jejich slovo podpořené kromě jiného křížovým propojením spisů, v nichž se ocitly zmínky o krycím jménu, přehluší svědectví těch, kteří tento systém dlouhá léta drželi při životě," uvedl deník v reakci na postup slovenského Ústavu paměti národa, který během procesu předložil soudu několik archivních dokumentů StB, v nichž je zmiňováno jméno agenta Bureše.

Proces ohledně údajné Babišovy spolupráce s StB není podle listu Sme v první řadě o tom, zda byl Babiš agentem StB. "Jeho případ je hlavně o tom, jak lehce dokážou soudy uvěřit verzi, která vyhovuje lidem minulosti. A u Babiše se jim to zatím daří velmi lehce," uzavřel deník.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy