Sme: Případ Babiš ukazuje význam svědectví bývalých estébáků

ČTK ČTK
21. 10. 2014 10:33
Podle slovenského deníku upřednostňují soudy v případu Babiše coby agenta StB výpovědi bývalých příslušníků tajné policie.
Babiš u soudu v Bratislavě.
Babiš u soudu v Bratislavě. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenský list Sme v úterý napsal, že hlas bývalých příslušníků Státní bezpečnosti má ve společnosti větší váhu než vědomosti těch, kteří jejich zločiny profesionálně dlouhodobě zkoumají.

Podle deníku to potvrzuje červnový verdikt bratislavského okresního soudu, podle kterého je český ministr financí Andrej Babiš ve svazcích někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu neoprávněně evidován coby její agent.

"Právě svědectví jejích (StB) zaměstnanců ve významné míře pomohlo očistit (ačkoliv zatím jen v prvním stupni) českého Berlusconiho Andreje Babiše od podezření, že byl agentem komunistické StB. Jisté je, že tito pánové lhali buď před listopadem 1989, nebo lžou nyní. Soud se rozhodl, že nyní už mluví pravdu, a má pocit, že tomu nasvědčují i jiné důkazy, než jsou jejich svědectví," napsal deník k výpovědím někdejších příslušníků StB.

Soudy věří bývalým příslušníkům StB více než historikům

Ti během procesu zpochybnili pravdivost informací z archivních svazků o naverbování Babiše jako agenta StB s krycím jménem Bureš v 80. letech a o jeho údajné vědomé spolupráci s tehdejší tajnou policií.

List poznamenal, že podle zatím nepravomocného verdiktu, který zkoumá odvolací soud, evidencí Babiše ve svazcích StB došlo k zásahu do jeho soukromého, pracovního, ale i společenského života a byla prý ohrožena jeho možnost veřejně působit v rámci politického života v České republice.

"Historici se mohou postavit na hlavu, ale jejich slovo podpořené kromě jiného křížovým propojením spisů, v nichž se ocitly zmínky o krycím jménu, přehluší svědectví těch, kteří tento systém dlouhá léta drželi při životě," uvedl deník v reakci na postup slovenského Ústavu paměti národa, který během procesu předložil soudu několik archivních dokumentů StB, v nichž je zmiňováno jméno agenta Bureše.

Proces ohledně údajné Babišovy spolupráce s StB není podle listu Sme v první řadě o tom, zda byl Babiš agentem StB. "Jeho případ je hlavně o tom, jak lehce dokážou soudy uvěřit verzi, která vyhovuje lidem minulosti. A u Babiše se jim to zatím daří velmi lehce," uzavřel deník.

 

Právě se děje

Další zprávy