Další novinka služebního zákona? TOP 09 chce rotaci úředníků

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 27. 8. 2014 11:10
Poslanci zákon vrátili do druhého čtení, již teď se chystají pozměňovací návrhy.
Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09
Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09 | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslanci podle očekávání na středeční schůzi vrátili do druhého čtení služební zákon. Znovu se jím budou zabývat 2. září, definitivní schválení by mělo přijít o týden později.

Již teď je ale jasné, že poslanci připraví řadu pozměňovacích návrhů, a klíčový zákon se tak ještě může změnit.

TOP 09 například navrhuje, aby se řadoví úředníci čas od času prostřídali v rámci ministerstev. "Rotací" se inspirovali u Evropské komise.

"Opatření by se týkalo řadových úředníků, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou. Považujeme to za dobré protikorupční opatření," uvedl poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Podle Plíška zatím není jasné, jak často by se úředníci na jednotlivých resortech střídali. Jedna z variant je například každé čtyři roky.

Sociální demokraté jsou podle předsedy poslaneckého klubu Romana Sklenáka o návrhu ochotni jednat, lidovci jsou spíše skeptičtí. "Nedovedu si představit, že by odborný pracovník ministerstva dopravy přešel například na zdravotnictví," uvedl místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Podle Plíška by se rotace měla vztahovat spíše na úředníky, kteří vykonávají obecné úkoly, u kterých navíc hrozí riziko korupce - například agenda výběrových řízení. Seznam pozic by měl vzniknout ještě tento týden.

Pozor na konkurenční doložku

TOP 09 hodlá navrhnout i omezení konkurenční doložky, kterou koalice do zákona zapracovala na poslední chvíli. Zaměstnancům, kteří by doložku dostali, zákon zaručuje po odchodu až roční plat.

"Chceme, aby se konkurenční doložka vztahovala pouze na vedoucí zaměstnance, kteří jsou jmenovaní na dobu určitou," uvedl Plíšek. ODS zase žádá větší prostupnost při výběrových řízeních.

Nové návrhy si však opoziční strany nekladou jako podmínku. Pokud na ně koalice nekývne, TOP 09 i ODS budou hlasovat pro zákon jako celek. Proti však bude hnutí Úsvit a KSČM.

Zemanovo veto zákon neohrozí

Zákonem se nyní bude zabývat ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu. 2. září pak poslanci schválí zákon ve druhém čtení, 10. září pak ve třetím.

Se schválením se spěchá, protože zákon musí platit od 1. ledna a prezident Miloš Zeman již avizoval, že současnou normu hodlá vetovat. Podle premiéra Bohuslava Sobotky to však přijetí zákona neohrozí.

"V případě, že by prezident zákon vetoval, tak následně se sejde schůze Poslanecké sněmovny a bude hlasovat o tom návrhu znovu. Nemyslím si, že by to mělo ohrozit plnou účinnost zákona o státní službě k 1. lednu příštího roku," uvedl ministerský předseda.

Pravicová opozice dosáhla v minulých dnech řady změn. Nejvýznamnější z nich bylo zrušení generálního ředitelství. Místo superúředníka bude nově na státní službu dohlížet náměstek podřízený ministerstvu vnitra.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy