Další novinka služebního zákona? TOP 09 chce rotaci úředníků

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 27. 8. 2014 11:10
Poslanci zákon vrátili do druhého čtení, již teď se chystají pozměňovací návrhy.
Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09
Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09 | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslanci podle očekávání na středeční schůzi vrátili do druhého čtení služební zákon. Znovu se jím budou zabývat 2. září, definitivní schválení by mělo přijít o týden později.

Již teď je ale jasné, že poslanci připraví řadu pozměňovacích návrhů, a klíčový zákon se tak ještě může změnit.

TOP 09 například navrhuje, aby se řadoví úředníci čas od času prostřídali v rámci ministerstev. "Rotací" se inspirovali u Evropské komise.

"Opatření by se týkalo řadových úředníků, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou. Považujeme to za dobré protikorupční opatření," uvedl poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Podle Plíška zatím není jasné, jak často by se úředníci na jednotlivých resortech střídali. Jedna z variant je například každé čtyři roky.

Sociální demokraté jsou podle předsedy poslaneckého klubu Romana Sklenáka o návrhu ochotni jednat, lidovci jsou spíše skeptičtí. "Nedovedu si představit, že by odborný pracovník ministerstva dopravy přešel například na zdravotnictví," uvedl místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Podle Plíška by se rotace měla vztahovat spíše na úředníky, kteří vykonávají obecné úkoly, u kterých navíc hrozí riziko korupce - například agenda výběrových řízení. Seznam pozic by měl vzniknout ještě tento týden.

Pozor na konkurenční doložku

TOP 09 hodlá navrhnout i omezení konkurenční doložky, kterou koalice do zákona zapracovala na poslední chvíli. Zaměstnancům, kteří by doložku dostali, zákon zaručuje po odchodu až roční plat.

"Chceme, aby se konkurenční doložka vztahovala pouze na vedoucí zaměstnance, kteří jsou jmenovaní na dobu určitou," uvedl Plíšek. ODS zase žádá větší prostupnost při výběrových řízeních.

Nové návrhy si však opoziční strany nekladou jako podmínku. Pokud na ně koalice nekývne, TOP 09 i ODS budou hlasovat pro zákon jako celek. Proti však bude hnutí Úsvit a KSČM.

Zemanovo veto zákon neohrozí

Zákonem se nyní bude zabývat ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu. 2. září pak poslanci schválí zákon ve druhém čtení, 10. září pak ve třetím.

Se schválením se spěchá, protože zákon musí platit od 1. ledna a prezident Miloš Zeman již avizoval, že současnou normu hodlá vetovat. Podle premiéra Bohuslava Sobotky to však přijetí zákona neohrozí.

"V případě, že by prezident zákon vetoval, tak následně se sejde schůze Poslanecké sněmovny a bude hlasovat o tom návrhu znovu. Nemyslím si, že by to mělo ohrozit plnou účinnost zákona o státní službě k 1. lednu příštího roku," uvedl ministerský předseda.

Pravicová opozice dosáhla v minulých dnech řady změn. Nejvýznamnější z nich bylo zrušení generálního ředitelství. Místo superúředníka bude nově na státní službu dohlížet náměstek podřízený ministerstvu vnitra.

 

Právě se děje

před 19 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 21 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy