Složité hledání paragrafů odpadne. Vláda chce za půl miliardy online Sbírku zákonů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
26. 10. 2015 13:51
Mnohem snadnější a bezplatný přístup k zákonům si slibuje vláda od zavedení elektronické Sbírky zákonů. Podle materiálu, který v pondělí prošel vládou, by měla fungovat od roku 2019. Změna za více než půl miliardy korun by měla přinést i propojení s databází evropského práva. Ministerstvo vnitra, které novelu připravilo a celý proces bude mít na starosti, si od toho slibuje větší transparentnost legislativního procesu, a tím i snížení rizika korupce.
Foto: Thinkstock

Praha – Úředníkům, odborníkům, ale hlavně běžným lidem se výrazně zjednoduší orientace ve změti zákonů. Od roku 2019 by se měl rozběhnout projekt, díky němuž se Česko připojí k osmnácti zemím Evropské unie, které svým občanům umožňují přístup k zákonům a mezinárodním smlouvám online.

Zatím je lidé musí hledat buď v tištěných materiálech, na internetu, nebo v komerčních systémech. "Pro řadu subjektů – občanů, malých podnikatelů a obcí – tak zůstávají informace o platném a účinném znění právních předpisů z ekonomických důvodů nedostupné nebo hrozí, že tyto subjekty získají mylnou představu," zdůvodňuje ministerstvo vnitra potřebu digitalizace Sbírky zákonů, o níž se mluví už několik let.

Sbírka je sice dostupná online už teď, ale pouze ve formě elektronické kopie tištěné verze. Není v ní tak možné například snadné vyhledávání, chybí i souvislosti a propojení mezi jednotlivými předpisy. "Absence moderního oficiálního právního informačního systému je zde velmi citelná," píše se v důvodové zprávě k materiálu, který v pondělí schválil kabinet.

Od příštího roku by proto měly začít vznikat dva nové informační systémy – jeden zaměřený na Sbírku zákonů a mezinárodních smluv, druhý na legislativní proces, který by do budoucna měl rovněž probíhat elektronicky.

Celkem vybudování elektronické databáze vyjde na bezmála 530 milionů korun, dalších 389 milionů stát zaplatí za provoz. Vláda však počítá s tím, že až čtyři pětiny ze sumy na přípravu projektu se podaří získat prostřednictvím evropských dotací, zbytek půjde z rozpočtu resortu vnitra. Elektronizace sbírky navíc bude mít výrazné přínosy, ministerstvo je vyčíslilo na zhruba 360 milionů ročně.

Přístup k úředníkům a veřejným dokumentům online si vytkla jako jednu z priorit i současná vláda, nicméně zatím spíš s nevalnými výsledky. "Nevedeme si špatně v prodeji zboží a služeb po internetu. Digitalizace státní správy je však oblast, kde máme obrovské rezervy," uznal minulý týden na výroční konferenci Aspen Institutu premiér Bohuslav Sobotka.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy