Složité hledání paragrafů odpadne. Vláda chce za půl miliardy online Sbírku zákonů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
26. 10. 2015 13:51
Mnohem snadnější a bezplatný přístup k zákonům si slibuje vláda od zavedení elektronické Sbírky zákonů. Podle materiálu, který v pondělí prošel vládou, by měla fungovat od roku 2019. Změna za více než půl miliardy korun by měla přinést i propojení s databází evropského práva. Ministerstvo vnitra, které novelu připravilo a celý proces bude mít na starosti, si od toho slibuje větší transparentnost legislativního procesu, a tím i snížení rizika korupce.
Foto: Thinkstock

Praha – Úředníkům, odborníkům, ale hlavně běžným lidem se výrazně zjednoduší orientace ve změti zákonů. Od roku 2019 by se měl rozběhnout projekt, díky němuž se Česko připojí k osmnácti zemím Evropské unie, které svým občanům umožňují přístup k zákonům a mezinárodním smlouvám online.

Zatím je lidé musí hledat buď v tištěných materiálech, na internetu, nebo v komerčních systémech. "Pro řadu subjektů – občanů, malých podnikatelů a obcí – tak zůstávají informace o platném a účinném znění právních předpisů z ekonomických důvodů nedostupné nebo hrozí, že tyto subjekty získají mylnou představu," zdůvodňuje ministerstvo vnitra potřebu digitalizace Sbírky zákonů, o níž se mluví už několik let.

Sbírka je sice dostupná online už teď, ale pouze ve formě elektronické kopie tištěné verze. Není v ní tak možné například snadné vyhledávání, chybí i souvislosti a propojení mezi jednotlivými předpisy. "Absence moderního oficiálního právního informačního systému je zde velmi citelná," píše se v důvodové zprávě k materiálu, který v pondělí schválil kabinet.

Od příštího roku by proto měly začít vznikat dva nové informační systémy – jeden zaměřený na Sbírku zákonů a mezinárodních smluv, druhý na legislativní proces, který by do budoucna měl rovněž probíhat elektronicky.

Celkem vybudování elektronické databáze vyjde na bezmála 530 milionů korun, dalších 389 milionů stát zaplatí za provoz. Vláda však počítá s tím, že až čtyři pětiny ze sumy na přípravu projektu se podaří získat prostřednictvím evropských dotací, zbytek půjde z rozpočtu resortu vnitra. Elektronizace sbírky navíc bude mít výrazné přínosy, ministerstvo je vyčíslilo na zhruba 360 milionů ročně.

Přístup k úředníkům a veřejným dokumentům online si vytkla jako jednu z priorit i současná vláda, nicméně zatím spíš s nevalnými výsledky. "Nevedeme si špatně v prodeji zboží a služeb po internetu. Digitalizace státní správy je však oblast, kde máme obrovské rezervy," uznal minulý týden na výroční konferenci Aspen Institutu premiér Bohuslav Sobotka.

 

Právě se děje

Další zprávy