Šlouf se vrací do politiky. Zkusí kandidovat v Praze

Martina Machová Martina Machová
5. 8. 2010 19:43
O veřejný post se pokouší už podruhé. V minulosti zkoušel Senát
Miroslav Šlouf sfouknul šedesát svíček na dortu rychle, i když na několik nádechů.
Miroslav Šlouf sfouknul šedesát svíček na dortu rychle, i když na několik nádechů. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Symbol oposmlouvy, vlivný poradce někdejšího premiéra Miloše Zemana a známý lobbista Miroslav Šlouf, se vrací do politiky.

Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ) jej chce jako kandidáta do zastupitelstva na pražském magistrátu. O hlasy voličů se bude ucházet ve volebním obvodě Prahy 7 a 8.

"Byl navržený několika místními organizacemi, kraj jeho kandidaturu potvrdil," řekl deníku Aktuálně.cz předseda pražské organizace a místopředseda SPOZ Vladimír Hönig.

"Je to kvalitní osobnost a obvod velice dobře zná, dříve na sedmičce starostoval. Můžeme využít jeho zkušeností. Je ovšem otázka, jestli bude s kandidaturou souhlasit," dodal.

Kdo je Miroslav Šlouf

V POLITICE

  • Bývalý komunistický funkcionář a šedá eminence politiky z doby opoziční smlouvy.
  • Formálně vedl tým poradců expremiéra Miloše Zemana, fakticky patřil ke klíčovým postavám, které ovlivňovaly chod mnoha institucí a státních firem.
  • Na úřad vlády coby poradce přivedl své známé ze SSM a KSČ
  • Jeho neomezená moc skončila s odchodem Zemana do politického důchodu, jeho nástupce Špidla odmítl se Šloufem jakkoli spolupracovat, později se nedohodl ani s Jiřím Paroubkem

V ČINECH

  • V jeho týmu vznikl hanopis Olovo diskreditující Petru Buzkovou, poradci se zapojili i do nátlaku na ředitele zámku Štiřín
  • Doporučil Janu Kavanovi, aby na ministerstvo zahraničí přijal Karla Srbu a přátelil se s bossem podsvětí Františkem Mrázkem
  • I sami ministři za ČSSD si časem začali stěžovat, že jim zasahuje do personální politiky a výběrových řízení

Miroslav Šlouf ve čtvrtek nezvedal mobilní telefon, ani nereagoval na SMS. Podle deníku Právo ovšem s kandidaturou souhlasí.

Nepovedený Senát

Jedna z nejkontroverznějších osobností české politické scény se nesnaží vystoupit z takzvané "šedé zóny" do veřejné funkce poprvé. V roce 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu na Chrudimsku, poté se z politiky stáhl, alespoň té viditelné.

V kuloárech se ovšem pohyboval dále. Byl to právě on, kdo bezpochyby ovlivnil poslední prezidentskou volbu, když se čtyři dny před hlasováním sešel s Klausovým kancléřem Jiřím Weiglem v pražském hotelu Savoy.

Záznam ze schůzky zveřejnil internetový deník Aktuálně.cz a by ukázal, jaké zákulisní dohody prezidentskou volbu provázely. Na základě posléze Zelení navrhli, aby o prezidentovi rozhodlo veřejné hlasování.

Kauza Savoy

Přestože Šlouf s Weiglem původně tvrdili, že šlo jen o přátelské setkání, na němž mimo jiné přál Šlouf Weigelovi k narozeninám, v průběhu následného vyšetřování sám Weigl přiznal, že jednali právě o prezidentské volbě.

Při výslechu u státního zástupce totiž pod přísahou uvedl, že se Šloufem krom jiného probíral to, zda by na Klausovu podporu měl vystoupit expremiér Miloš Zeman.

Autor legendárního Zemáku stojí i za nově vzniklou politickou stranou (SPOZ), v jejímž čele šel do letošních parlamentních voleb Miloš Zeman a za kterou hodlá i on sám kandidovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

před 37 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ministerstvo financí pro letošek zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta

Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Novou prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta.

Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. V dubu úřad počítal pro letošek s inflací 12,3 procenta a pro příští rok 4,4 procenta. Během zbytku letošní roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům.

"Ruská agrese na Ukrajině rozpoutala nebezpečný makroekonomický koktejl klesajícího výkonu evropských ekonomik a rostoucí inflace. Pokud jde o očekávanou technickou recesi, tedy mezičtvrtletní pokles HDP dvakrát po sobě, to samo o sobě není tragédií. Daleko problematičtější je inflace, která je vedle zajištění dostatku dostupných energií pro naše domácnosti a firmy hlavním ekonomickým problémem, se kterým se musíme vypořádat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy