Šlégr: Bitky? Korupce? Prostitutky? Vše se dá vysvětlit

Martina Machová Martina Machová
5. 3. 2010 13:55
S jakými názory jde do voleb kandidát ČSSD Jiří Šlégr
Já se těmi kauzami snažím nezabývat, říká Jiří Šlégr
Já se těmi kauzami snažím nezabývat, říká Jiří Šlégr | Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Sociální demokraté získali do svých řad nové eso - zlatého hocha z Nagana, hokejistu Jiřího Šlégra. Po skokanu Pavlu Plocovi v Liberci je to druhý olympionik v oranžových barvách.

Na rozdíl od stranického kolegy ovšem kandiduje v kraji, který je i pro předsedu strany Jiřího Paroubka bolavý. Jak sportovec se smyslem pro fair play vnímá ústeckou ČSSD, která se v poslední době nechvalně proslavila násilníky i mezi stranickými špičkami?

"Věci se v životě dějí, průser jsme udělali každý a on toho dneska lituje," komentoval případ teplického funkcionáře ČSSD Martina Prokeše slavný hokejista. "Samozřejmě to není správné. Nepodporuji to, ale zase abychom toho člověka odepsali...," dodal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: Od doby, kdy předseda ČSSD v Ústeckém kraji ohlásil, že jste zažádal o členství v ČSSD, uplynulo více jak půl roku. Proč to trvalo tak dlouho?

Schůze nebyla. Já jsem se dostavil na tuto schůzi a tam mne zvolili.

A.cz: Pokud vím, místní sdružení se mají scházet jednou za čtvrt roku.

Poprvé jsme byli neusnášeníschopní. Chyběli čtyři lidé. Teď už přišlo asi 150 lidí a bylo to v pořádku.

A.cz: Proč jste vstupoval do ČSSD v Teplicích, a ne v Litvínově, kde žijete?

Vždyť se nad tím zamyslete. Tady v Litvínově sedím za nezávislé (Šlégr je radním za Sdružení nezávislých kandidátů - pozn. redakce). Přeskakoval bych z nezávislých do sociální demokracie. Bavíme se přitom o politice na úplně na jiné úrovni a nedovedu si představit, že bych od kluků, kteří mne přivedli do politiky, odešel. Myslím, že by to nebylo fair play. S tím jsem šel i do místní organizace ČSSD v Litvínově. Že to není nic proti nim, ale že nechci tady lidem motat hlavu. A jestliže kandiduji za okres Teplice, tak cítím, že bych měl být v ČSSD v Teplicích.

Na mosteckém mítinku ČSSD byl bývalý hokejový reprezentant hlavní hvězdou.
Na mosteckém mítinku ČSSD byl bývalý hokejový reprezentant hlavní hvězdou. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Teplická ČSSD měla v poslední době problémy. Například její člen Martin Prokeš do bezvědomí zmlátil zřízence na městském plese. Vám nevadí být s někým takovým ve straně?

Myslím, že pan Prokeš to jasně vysvětlil. Věci se v životě dějí, průser jsme udělali každý a on toho dneska lituje. Byl to zkrat, na který dneska není hrdý. Postavil se tomu čelem, s tím člověkem mluvil, vyříkali si to, na něčem se domluvili. Nevím, proč bych měl být proti panu Prokešovi. Prostě mu ujely nervy a popral se. Samozřejmě to není správné. Nepodporuji to, ale zase abychom toho člověka odepsali...

A.cz: Jenže to není jediný případ násilností - třeba ústecká ČSSD má také pověst spolku rváčů. Jak ji vidíte vy?

Především se stýkám s panem Bendou a předsedou Paroubkem. Pana Prokeše znám a nemám problém se s ním stýkat. Já v těchto věcech nevidím problém. Já řeším spíš stranu jako takovou. Jaký má program, jaký má směr. Jestli se někdo popere nebo udělá jiné průsery, je za ně samozřejmě zodpovědný a měl by se k nim nějak postavit. A to se dosud vždy stalo. Kdybychom měli takového člověka jako kandidáta na poslance, tak se o tom můžeme bavit. Ten bude rozhodovat o dost důležitých věcech. Ale já nemůžu říci, ty ses támhle porval, ty nebudeš členem sociální demokracie.

A.cz: Nemyslíte, že když takový člověk ve straně zůstane, vytváří se tím normy chování pro členy ČSSD?

Já se těmi kauzami nesnažím zabývat. Pro mne to není faktor, proč jsem vstoupil do ČSSD.

Příteli Bendovi věřím

A.cz: Zmínil jste se o panu Bendovi. Kolem něj je také v poslední době v médiích živo. Jak vy ho vnímáte jako člověka?

Hrozně inteligentního a pracovitého. Nevím, proč lidé řeší jeho minulost a zabývají se tím, jestli veksloval s valutami. Nevím, jestli to dělal, nebo nedělal. V té době jsem ho určitě neznal. A nebudu se zabývat tím, jestli v roce iks veksloval s bonama a markama. Pro mne je důležité, jak jsem ho poznal teď. Má své cíle, a to je dělat pro lidi. A že dnes vypadá, že je bohatý a že má nějaké prostředky... Já mám také nějaké prostředky. Nebudu přeci zkoumat, kde je vzal. Zkoumám, jak se chová v mém okolí. Jedině tak ho mohu posoudit. Nemám s ním problém. Ba naopak.

A.cz: Jste přátelé?

Jsme. Znali jsme se už dřív. Chodili jsme spolu na golf. Já jsem chodil do Teplic na fotbal. Tam jsme se vídávali. Ta vazba je bližší a bližší, protože se vídáme častěji. A já jsem tu hlavně nebyl.

Lídr sociální demokracie v Ústeckém kraji Petr Benda
Lídr sociální demokracie v Ústeckém kraji Petr Benda | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Když s někým spolupracuji, tak mne přeci zajímá, jakou má minulost. Jestli není něco pravdy na tom, jakou má pověst.

A jak to zjistíte?

A.cz: Třeba tak, že se zeptám lidí...

Kterých lidí se mám ptát? Mám přijít do Teplic a ptát se koho? Na ulici? Jestli je ten Benda takový grázl? To přeci nejde. Musím ho posuzovat tak, jak ho znám já. Přeci nemůžu hledat, jestli někde kšeftoval s bonama, jestli to, co se píše, je pravda. Já se ho na to zeptám a on mi odpoví a tam to končí. Důvěřuji mu a nevidím důvod, proč by si měl vymýšlet. Nemám zapotřebí to rozpitvávat. Jsem člověk, co spíš hledí dopředu než dozadu. A jak jsem řekl, každý z nás udělal v minulosti nějakou chybu, a čím víc se v ní budeme šťourat, tak se neposuneme dopředu a budeme se točit v jednom kruhu.

Most 2010: Josef Tancoš, Jiří Paroubek, Petr Benda, Jiří Šlégr
Most 2010: Josef Tancoš, Jiří Paroubek, Petr Benda, Jiří Šlégr | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Takže jste se pana Bendy ptal třeba na to, jak je možné, že v jeho domě policie našla pěstírnu marihuany?

Ježiš! A jak to dopadlo...

A.cz: On řekl, že o tom nevěděl.

To ne - jak dopadly výsledky šetření? Policie zjistila, že to žádná marihuana není. A to nikdo neříká.

A.cz: Na fotografiích, které zveřejnila policie, aniž by se v té době vědělo, že je to dům ve spoluvlastnictví Petra Bendy, byla nezpochybnitelně pěstírna marihuany.

A dali to na testy a nic tam nebylo. Toto speciálně jsem si zjišťoval. Zeptejte se ho na to! (Teplická policie Aktuálně.cz potvrdila, že trvá obvinění dvou mužů z držení a výroby drog - pozn. red.)

A.cz: Každý rozezná na fotografii rostlinu marihuany...

Já vám vysvětluji, co je v policejní zprávě. Ale zase, co on by s tím měl mít společného. Má halu, tu pronajme s tím, že tam bude to a to. A on má jít a kontrolovat to?

A.cz: Jenže to není ojedinělá záležitost. Je například spojován s nevěstinci. Nemyslím jen Corrado, ale i starší případ - Dubiland.

Na každou tu věc vám odpověděl a takovou odpověď jsem dostal i já. Corrado, co tam jako provozovali, nevěstinec? To přeci není pravda (směje se).

Zakázky mě nezajímají

A.cz: V Litvínově působíte jako radní za nezávislé. Co se vám podařilo jako radnímu prosadit, na co jste pyšný?

Nemyslím si, že mám nějakou konkrétní věc. Já jsem rád, že sem začaly chodit peníze z dotací, co tu předtím nebylo, ani koruna.

A.cz: Můžete uvést konkrétní případ?

Rolbu na stadioně, v tom jsem se angažoval hodně. Byly tam rolby třicet let staré v totálním rozkladu. Tak jsem dělal všechno pro to, abychom dostali nové. 

Vymahač dluhů, člen ČSSD Kamil Havelka
Vymahač dluhů, člen ČSSD Kamil Havelka | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Město Litvínov rovněž nemá dobrou pověst, a to kvůli politikům z ODS i ČSSD. Například starosta Volák (ODS) získal zakázku od města v době, kdy byl zastupitelem. Nemyslíte, že to zavání střetem zájmů?

Já si nemyslím, že je to střet zájmů. Je to práce, kterou dělal i před tím, než byl zastupitel. Mne ale nezajímají tyto zakázky, mne zajímá, jestli pracuje pro město. A myslím, že se spousta věcí změnilo. Můžeme se bavit o tom, jak jsou opravené kruháky, jak se odklízel sníh, jak se přistoupilo k zeleni, jak se řeší Janov.

Aby to bylo v termínu

A.cz: Další politik, o kterém se v Litvínově hodně mluví, je pan Havelka. Významný sociální demokrat a spolupracovník místostarosty pana Kliky, také z ČSSD. Jestli náhodou nedostává zakázky třeba i díky přátelství s panem Klikou, to vám nevadí?

Já tyto věci neřeším. A pokud se dějí, nechci o nich vědět. Já totiž nevěřím, že se dějí. Jestli jeho firma dostala nebo nedostala zakázku, jak to bylo nebo nebylo... Musíme se koukat na tu práci. Odevzdává špatnou práci? To jsou pro mne strašně důležité věci. A jestliže je z Litvínova, o to lépe. Zřejmě to dělali jeho zaměstnanci a lidé tu mají práci. Nebo budeme raději, když přijede firma z Prahy a doveze si své dělníky?

A.cz: A ptal jste se jich? Jak získali tu kterou zakázku, například?

Oni si ji vysoutěžili v soutěži. Já to čtu v materiálech - zakázku vyhrál za těchto podmínek... Co myslíte, že mi řekne? Tam není odpověď. Mne pak jako radního zajímá, jestli ji udělal správně a v termínech.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy