Rozhodnu se až zítra, jestli vládu podpořím, řekla Šlechtová. O svém působení chce napsat knihu

Jan Wirnitzer Michaela Dvořáková, Jan Wirnitzer
10. 7. 2018 19:30
Exministryně obrany Karla Šlechtová jako jediná z poslanců hnutí ANO veřejně říká, že nemusí hlasovat pro důvěru vládě. Připouští ale, že je sama.
Někdejší ministryně obrany Karla Šlechtová patřila k zastáncům Andreje Babiše, za poslední rok ale jejich vztahy ochladly.
Někdejší ministryně obrany Karla Šlechtová patřila k zastáncům Andreje Babiše, za poslední rok ale jejich vztahy ochladly. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Karla Šlechtová, bývalá ministryně obrany z hnutí ANO, se doposud nerozhodla, jak bude při zítřejším hlasování o důvěře vládě hlasovat. "Nechám to bez komentáře," odpověděla na přímou otázku, zda novou vládu podpoří. "Rozhodnu se až zítra," uvedla.

Žádný jiný poslanec ANO se v podobném duchu nevyjádřil. Hlas Šlechtové nicméně není rozhodující. Pokud by vládu aktivně podpořili všichni ostatní koaliční poslanci i komunisté, stále by měla 107 hlasů. Na získání důvěry stačí ve dvousetčlenné sněmovně prostá většina.

V ANO podle Šlechtové opoziční hlasy proti nové vládě neexistují. "Podívejte se na mě, jak jsem dopadla. Myslíte si, že někdo bude proti?" připomněla poslankyně své odstranění z vedení ministerstva obrany, kde ji vystřídal Lubomír Metnar. Bývalá ministryně to přisuzuje tomu, že se snažila rozplést korupční sítě.

"Bude to muset rozplést," prohlásila Šlechtová, v čem vidí největší výzvy pro svého nástupce. "Já už jsem to rozpletla, taky proto jsem musela asi jít. A pokud to (Metnar, pozn. red.) nechá znovu uzavřít, tak říkám bohužel," dodala.

Při hlasování o důvěře Šlechtové podle jejích slov vadí do poslední chvíle nejasná situace okolo přidělování resortů. Premiér Andrej Babiš teprve den před hlasováním o důvěře navrhl Jana Kněžínka na post ministra spravedlnosti, na který v úterý večer rezignovala Taťána Malá.

Babiš zároveň uvedl, že Kněžínek resort povede jen dočasně. Ve vládě, která před Poslaneckou sněmovnu ve středu předstoupí, chybí i ministr zahraničních věcí. Řízením resortu je dočasně pověřen šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček.

Pikantní je to, že právě Šlechtová dříve patřila k hlasitým zastáncům Andreje Babiše. Když se ho předchozí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) snažil odvolat z postu ministra financí, tvrdila Šlechtová, že je Babiš "ikonou české politiky". Za poslední rok ale jejich vztahy notně ochladly. Šlechtová zároveň v téže době ztratila zastání na Pražském hradě. Ke konci svého působení na ministerstvu obrany žádala o schůzku s prezidentem Zemanem, ale marně.

Aktivní na sociálních sítích

Šlechtová nyní ve sněmovně sedí na samém okraji sektoru obsazeného hnutím ANO, blízko ministra Dana Ťoka a jednu řadu za sociálními demokraty. V posledních dnech je velmi aktivní na sociálních sítích, sama ale říká, že na ně přispívala i na postu ministryně.

Na sítích se například vymezila proti přirovnávání k odstoupivší ministryni spravedlnosti Taťáně Malé. "Působila jsem ve vládě téměř čtyři roky, ne týden. Mám svou hlavu i názory. I svou vlastní pravdivou 'story' důvodů mé likvidace," napsala.

Kritizovala také rozhodnutí premiéra Andreje Babiše nezveřejnit náklady na cesty všech ministrů. K zadání této analýzy Babiše přiměla právě Šlechtová, když Lidové noviny, deník z Babišova svěřenského fondu, upozorňoval na výdaje Šlechtové za VIP salonky na letištích.

Šlechtová také zveřejnila zprávy, které dostávala od svých příznivců, ukázala fotku fenky, kterou si pořídila, a pochválila všesokolský slet v Praze. Také se vymezila proti kolegovi z ANO Milanu Brázdilovi, který označil homosexuály za postižené. Před časem Šlechtová lidi s homosexuální orientací označila za "také svou komunitu".

Karla Šlechtová plánuje nadále pracovat jako poslankyně a oznámila - opět na sociálních sítích - že chce o svém působení v politice napsat knihu. "Budou to memoáry. Jakým způsobem jsem se stala ministryní pro místní rozvoj, co jsem všechno musela snést od svých kolegů a podobně. Myslím si, že to bude zajímavá kniha. Občané České republiky by si ji měli následně přečíst," řekla Šlechtová. Knihu si podle svých slov plánuje připravit sama.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy