Sjezd Zelených on-line: Boj o radar

17. 2. 2007 20:01
Reportéři Aktuálně.cz celou sobotu sledovali on-line první den klíčového "vládního" sjezdu Strany zelených.

20:34 Jeden z konferenciérů otevřel rozpravu předcházející samotné volbě předsedy. Mezi delegáty se našli tři, kteří chtěli předsedovi položit otázku. Druhý z nich se Martina Bursíka zeptal na jeho názor na kvalitu pitné vody v ČR. 

.  

20:29 Evropská unie podle něho potřebuje ústavní smlouvu a potřebuje také unijního ministra zahraničních věcí. 

20:26 Bursík ve své řeči zmínil priority Strany zelených ve vztahu ČR-EU a EU-Čína. V souvislosti s Čínou hovořil také o potřebě apelovat na Čínu, aby dodržovala lidská práva. 

20:15 Martin Bursík je podle očekávání jediným kandidátem na předsedu. Nominaci přijal. Teď pronáší kandidátský projev. 

20:03 Sjezd se chystá na představování kandidátů do předsednictva strany. Zatím si delegáti odhlasovali pětiminutový limit pro prezentaci kandidátů do všech funkcí. 

.  

19:50 Sjezd přijal usnesení zahraniční sekce a poslance Ondřeje Lišky k radarové základně. Pro bylo 156 delegátů, proti 47 a 75 se zdrželo. Usnesení požaduje, aby byl radar podřízen Severoatlantické alianci, nikoli jen vládě USA. 

19:43 První dva návrhy na usnesení o postoji SZ k radarové základně USA na území ČR přijaty nebyly. 

19:40 Delegáti mají s obsluhou hlasovacích zařízeních problémy i po instruktáži. 

19:37 Zástupkyně návrhové komise SZ delegáty seznámila s jednotlivými návrhy usnesení sjezdu. V tuto chvíli probíhá instruktáž ke způsobu hlasování. Dnes již poněkolikáté. 

19:31 Začíná hlasování o postoji Strany zelených k radarové základně USA v Brdech. 

19:10 Nyní mají delegáti desetiminutovou přestávku. 

.  

19:05 Předseda Bursík se na chvíli ukázal v tiskovém středisku, hovořil v přímém přenosu do ČT. Je očividně v dobré náladě, i když mnozí delegáti jdou proti němu. "Dobře se bavte!" rozloučil se s novináři. 

19:01 Po dvou hodinách končí debata o postoji zelených k radarové základně. Teď bude následovat hlasování o usnesení. Poslanec Liška na závěr připomíná, že příští týden už bude v USA, aby získal podrobnější informace o radaru. Vyzval delegáty, aby podpořili stanovisko stranického vedení. 

18:52 Jeden z delegátů navrhnul usnesení, aby zelení souhlasili s umístěním radaru v Brdech jen tehdy, pokud Spojené státy ratifikují Kjótský protokol o globálním oteplování. 

18:44 Předseda Bursík vyzval delegáty sjezdu, aby neutíkali od odpovědnosti a snažili se ovlivnit proces s umisťováním radaru. "To téma je tady, aniž by to byla naše priorita," řekl Bursík. Dodal, že na referendum je brzy, když o radaru není dost informací a není známo ani stanovisko NATO a EU. 

18:35 Debata mezi "odpůrci" a "příznivci" radaru se začíná vyrovnávat. Mezi posledními vystupujícími převažují umírnění straníci. "Chovají-li se Spojené státy v této otázce arogantně, pak to nemusí být důvod, abychom se takto chovali my," prohlásil Martin Ander z Brna. 

18:23 Karel Jech z Prahy uvedl, že radarová základna je natolik globální záležitostí, že se o ní nedá rozhodovat v základních organizacích Strany zelených. Podpořil názor stranického vedení, aby se debata o protiraketové obraně přesunula do NATO a EU. 

18:05 Velký potlesk vyvolal návrh brněnského delegáta, aby byla debata o radaru ukončena, protože všechny argumenty už byly řečeny. "Delegáti si mohou vybrat," řekl člen zelených z Brna. Sjezd odsouhlasil, že další straníci se do debaty už nemohou přihlásit. 

.  

17:53 Do debaty o radaru se přihlásilo už více než třicet delegátů. Zdá se, že se bude diskutovat ještě dlouho. S požadavkem referenda k radarové základně se přihlásil i Matěj Stropnický, který prosadil tento bod na dnešní program sjezdu. 

17:41 Výrazná většina diskutujících se vyjadřuje proti radaru, respektive pro referendum. Jen několik zelených zatím oficiálně podpořilo stanovisko stranického vedení, aby zelení prosazovali přesunutí radaru pod systém NATO. Například Horst Lampert z jižních Čech se obává, že radar odstartuje další závody ve zbrojení. "Co čeká naše vnoučata, to je hrůza!" vykřikl. 

17:35 Pavel Křivka ze Svitav označil Spojené státy, které žádají o umístění radaru v Brdech, za globálního parazita a globálního agresora. Zelení by podle něho měli radar odmítnout. 

17:30 Místopředseda pro zahraničí Petr Štěpánek navrhnul usnesení, aby zelení nesouhlasili s radarem, pokud nebude součástí NATO, a aby bylo vypsáno referendum. 

17:13 Liška slíbil, že v nejbližších týdnech zelení představí návrh ústavního zákona o obecném referendu. Ten by měl například vymezit, za jakých podmínek by mohl být plebiscit vyhlášen a na jaká témata. 

17:08 "Téma radaru v posledních týdnech rozdělila českou společnost, nedopusťme, ať rozdělí i nás," vyzývá delegáty poslanec Ondřej Liška. Podle Lišky nebyla Severoatlantická aliance dostatečně o záměru USA o protiraketové základně vyrozuměna. Proto by měla tato debata mít evropský a auroatlantický rozměr. "Máme povinnost tuto debatu do NATO vnést," říká Liška v emotivním proslovu. 

.  

16:57 Začíná debata o postoji zelených k americkému radaru. Jiří Čáslavka čte stanovisko zahraniční sekce zelených. Mluví se v něm o nutnosti přijmout ústavní zákon o obecném referendu a o tom, aby vláda získala od USA garanci, že radarová základna se stane součástí NATO. Zelení chtějí zároveň jednat s NATO a EU. 

16:50 Delegáti čtou písemné zdravice předsedů ODS a KDU-ČSL Mirka Topolánka a Jiřího Čunka. Oba si cení korektního partnerství ve vládní koalici. "Beru tuto vládu jako tým," napsal Topolánek. 

16:45 "Jsem urputným zastáncem raketové základny v Česku," prohlásil nezávislý senátor Jaromír Štětina, který byl do druhé komory parlamentu zvolen na kandidátce zelených. Podle Štětiny je protiraketová základna zárukou bezpečnosti. 

16:33 Europoslanec za německé zelené Milan Horáček mluvil dlouze o názorech prezidenta Václava Klause na ekologii. "Za takového prezidenta se stydím," řekl Horáček. Vadí mu například to, že v rozhovoru pro Hospodářské noviny na otázku, zda člověk ničí planetu a škodí sám sobě, Klaus odpověděl: "To je takový nesmysl, že snad větší jsem ještě neslyšel." 

.  

16:24 Obědová přestávka končí. Jako první z hostů vystoupila spolupředsedkyně polských zelených Magdalena Mosiewicz, která mluvila o společné česko-polské otázce: americké základně. Uvedla, že polští zelení prosazují referendum o amrických raketách a zároveň požadují společnou evropskou obrannou strategii, aby Evropa nebyla závislá na vůli několika lidí na Floridě. 

15:55 Ačkoli se před sjezdem zdálo, že předseda Bursík má ohledně případného referenda o radaru stranu pod kontrolou (zelení nebudou trvat na všelidovém hlasování, ale budou požadovat, aby byl radar pod NATO), nálada na sjezdu je nepřehledná a těžko se dá odhadnout, jak se nakonec strana k radaru postaví. "Nedokážu to odhadnout," řekla Aktuálně.cz poslankyně Kateřina Jacques.  

15:20 Mezi hosty sjezdu je i rakouská velvyslankyně a manželka před časem zesnulého rakouského prezidenta Margot Klestil-Löfflerová. 

15:12 Delegáti vytahují stravenky a odcházejí do vedlejších prostor na oběd. Sjezd má přestávku, po níž se očekává nejdramatičtější část víkendového rokování - diskuse o referendu k radarové základně. Následně se bude volit nové vedení strany. 

.  

14:53 Svou zdravici delegátům právě přednáší spolupředseda německých Zelených Reinhard Bütikofer. Mimo jiné také tlumočil pozdravy další z předsednického dua německých zelených Claudie Roth a všech německých zelených. Bütikofer označil české zelené za "shooting star", vycházející hvězdu evropského "zeleného nebe". 

14:33 Poslankyně Kateřina Jacques delegáty informuje o aktivitách "zelených" poslanců v Poslanecké sněmovně a z důvodu časové tísně odkazuje na parlamentní webové stránky. 

.  

14:24 Předseda Bursík veškerá tvrzení Matěje Stropnického odmítl. Nesouhlasí ani s tím, že by se strana centralizovala. Bursík připomněl, že republiková rada delegovala své pravomoci o schvalování koaliční smlouvy a kandidátů do vlády na předsednictvo strany. Koaliční smlouvou a výběrem ministrů se zabývali i poslanci zelených. 

14:10 Matěj Stropnický naplňuje svou roli stranického rebela. V diskusi kritizoval nejužší vedení strany, že s republikovou radou, jejíž je členem, nekonzultovalo koaliční smlouvu v druhé Topolánkově vládě. Kritizoval i to, že se republiková rada nepodílela na výběru lidí do ministerských křesel. 

.  

13:52 Na sjezdu je klid. Delegáti přednášejí své připravené příspěvky. Teď se hovoří o hospodaření strany, která byla před dvěma lety v minusu a soud na ni uvalil exekuci. Díky úspěšným volbám se zelení z finančních potíží dostali. "Rok 2006 z hlediska hospodaření ukončil ekonomickou a právní nejistotu," řekl Martin Tichý, který má v předsednictvu na starosti hospodaření. 

13:35 Nejčastěji zmiňovanými slovy v příspěvcích nejvyšších stranických představitelů jsou ta, že Strana zelených je v současnosti respektovanou standardní politickou stranou. Účastníci sjezdu si znovu vychutnávají historický volební úspěch. 

13:14 Sjezd neustále zdržují diskuse o procedurálních otázkách. Naposledy se asi patnáct minut mluvilo o tom, kdy mohou delegáti diskutovat o zprávách, které přednesl předseda Bursík a další nejvyšší představitelé strany. 

.  

12:58 Vicepremiér a kandidát na předsedu SZ Martin Bursík pronáší bilanční projev. Zmínil rekordní výsledek ve volbách, úspěchy v povolebním vyjednávání a orientaci Strany zelených na programové priority. Ocenil vládní programové prohlášení a označil je za "nejzelenější" v české historii. 

12:52 Na víkendovém sjezdu strany nedojde k jednání o návrzích na změny stanov SZ. 

12:44 Delegáti se dohadují o tom, kolik musí být v sále přítomno hlasujících, aby byl sjezd usnášeníschopný a kolik je třeba hlasů pro přijetí usnesení. Nyní probíhá hlasování o programu sjezdu. 

12:34 Stropnický slaví první úspěch. Jeho návrh, aby se o radaru jednalo už dnes, podpořila většina - 146 delegátů. Proti bylo 85 straníků, hlasování se zdrželo 46 delegátů sjezdu. Ze sálu se ozval potlesk. 

.  

12:31 Delegáti neschválili, aby se o radaru jednalo až v neděli po obědě, jak navrhoval poslanec Liška. Pro jeho návrh bylo 127 delegátů, proti 72 a 67 se zdrželo hlasování. 

12:13 Chystá se hlasování o změně programu sjezdu, tedy i o návrzích, které se týkají radarové základny USA v Brdech. 

12:04 Poslanec Ondřej Liška v reakci na požadavek Matěje Stropnického navrhnul, aby se radarová základna stala jedním z bodů sjezdu až v neděli po obědě. Liška ve shodě s předsedou Bursíkem nepokládá referendum za smysluplné. Chtějí, aby byl radar součástí systému NATO a nikoli jen USA. Liška zároveň navrhnul, aby se sjezd v neděli zabýval evropskou ústavou. Někteří členové proevropsky laděné Strany zelených mají problém s tím, že strana je ve vládě s evropsky skeptickou ODS. 

12:00 Matěj Stropnický z republikové rady strany podle očekávání vystoupil s požadavkem, aby se radarová základna stala jedním z témat ještě dnes před volbou předsedy a dalších nejvyšších funkcionářů strany. Oficálně navrhnul změnu programu sjezdu. "Stejně bychom se na to kandidáty ptali," řekl Stropnický a dodal: "Byl by to dobrý začátek našeho sjezdu, abychom pouze neúředničili." Stropnický chce, aby zelení prosazovali referendum o radaru. 

.  

11:28 O největší rozruch se zatím postaral Jiří Čejka z předsednictva sjezdu, které všechny kandidáty do pracovních komisí sjezdu oslovuje "přítel" a "přítelkyně". "Některé strany mají oslovení soudruh, soudružka, jiné bratr, sestra, my máme oficální oslovení přítel a přítelkyně," vysvětlil na dotaz z pléna Čejka. 

11:15 Volí se pracovní předsednictvo sjezdu a další komise. Delegáti se zatím potýkají s technickými potížemi při obsluze volebních zařízení. Opakovaně se vysvětluje návod obsluhy.  

10:47 Sjezd strany začal s téměř hodinovým zpožděním. Na úvod zazněla česká hymna Kde domov můj i evropská Óda na radost. "Jelikož jsme Strana zelených, zazní i evropská hymna," vysvětlil předseda strany Martin Bursík. 

10:05 Kromě potvrzení Martina Bursíka v předsednickém křesle Strany zelených se na dnešním jednání očekává ostrá debata kvůli případnému referendu o americkém radaru v Brdech. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy