Seznam se rozrůstá. Kdo bude vadit Zemanovi ve vládě

Martina Machová Martina Machová
11. 12. 2013 11:10
Seznam lidí, proti nimž může Miloše Zeman je široký. Kdo tam patří?
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na nominační listinu nové vlády míří další politik, který by mohl mít problém se jmenováním od prezidenta Miloše Zemana.

Zdroje z blízkosti Bohuslava Sobotky  deníku Insider potvrdily, že předseda sociálních demokratů vedle Lubomíra Zaorálka vážně počítá do kabinetu i s Jiřím Dienstbierem, jehož jméno se zatím uvádělo s otazníkem. Na starost by měl mít Legislativní radu vlády, uvažuje se o něm i jako o vicepremiérovi.

"O tom se nemluví, není ještě dojednané definitivní složení vlády," reagoval na to Jiří Dienstbier podle neformálně daného úzu vznikající koalice. Možnost, zda by měl o místo vůbec zájem, komentovat nechtěl.

V úvahách předsedy ČSSD se podle zdrojů Insideru stále objevuje i jméno někdejšího premiéra Vladimíra Špidly. "Zatímco Dienstbier je téměř jistota, Špidla je nejistý a spíš ve vládě nebude," uvedl zdroj obeznámený s jednáními.

I když Hrad odmítá, že by Bohuslav Sobotka prezidenta o jménech do své vlády informoval, Zaorálek, Špidla a Dienstbier jsou jmény, která mohou Zemanovi vadit.

Na zmíněnou trojici bude Zeman špatně uplatňovat argument neodbornosti, protože všichni tři se svým resortům dlouhodobě věnují a nejde za nimi ani žádný velký skandál, takže padá i výtka, že nejsou bezúhonní. Zůstávají jen Zemanovy historické antipatie. Ty podle dosavadních vyjádření expertů na ústavu nejsou důvodem, aby Zeman navrženým ve jmenování do vlády bránil.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy