Senátoři odmítli vyhovět petici proti zákazu kouření. Nechtějí kuřárny ani výjimku pro malé hospůdky

Martin Ťopek Martin Ťopek
7. 12. 2017 14:38
Petici požadující zmírnění takzvaného protikuřáckého zákona podepsalo přes šedesát tisíc. Přesto se senátoři nakonec rozhodli, že bude lepší ponechat zákaz beze změn.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Půl roku po začátku platnosti zákazu kouření v restauracích se zákon dostal opět na parlamentní půdu. Petice s více než šedesáti tisíci podpisy přiměla senátory, aby se zabývali zmírnění zákonu, který vyhnal kuřáky z hospod a restaurací. Byť by bylo rozhodnutí horní komory parlamentu jen doporučením pro vládu, senátoři se nakonec rozhodli nechat zákon beze změn. 

"To jsou mimořádné stupidní lži, jak se po zákazu snížil počet infarktů o deset procent. Já chci kouřit. Mě to baví. Stejně jako harašení," hřímal během debaty senátor za ODS Jaroslav Kubera, který patří dlouhodobě mezi odpůrce zákona. 

Zákon však vadí údajně nejen kuřákům, ale také provozovatelům hospod. Uvedl to předseda Strany soukromníků Petr Bajer. "Za mě a soukromníky podporuji tuto iniciativu. Pokud půjde i jen o dílčí změnou, je to začátek, pomůže to malým hospodám. Pomůžete to vesnicím a malým obcím, kde je potřeba, aby se lidé setkávali," řekl Bajer senátorům. 

Pokus petičního výboru není první senátorskou iniciativou v této oblasti. Dvacítka senátorů v čele s Jaroslavem Kuberou (ODS) a Ivo Valentou (za Stranu soukromníků) podala už v březnu stížnost k Ústavnímu soudu. Protikuřácký zákon podle nich nepřípustným způsobem zasahuje do svobody občanů.

Protikuřácký zákon minulou sněmovnou prošel až napodruhé. Do té doby bylo Česko jedinou zemí Evropské unie, která kouření v restauracích nijak neomezovala. Posledního května ale začal platit plošný zákaz, který je přísnější než v některých jiných evropských státech.

Například sousední Rakousko by se ale v příštím roce mělo českému pojetí přiblížit. Zatímco nyní jsou tamní pravidla velmi podobná tomu, co navrhují čeští senátoři, v květnu by v Rakousku měl začít platit zákaz kouření ve všech restauracích.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy