Senátní výbor nedal doporučení k opatřením o daních

ČTK ČTK
7. 10. 2013 11:06
Vláda v předlote upravila například kritizované daňové zvýhodnění investičních fondů.
Foto: Jan Langer

Praha - Senátní ústavně-právní výbor v pondělí nedal žádné doporučení k vládním návrhům zákonných opatření, které se týkají úprav daní v souvislosti s novým občanským zákoníkem.

Jde o mírně upravené předlohy, které senátní plénum zamítlo v polovině září. Návrhy na jejich schválení ústavní výbor nepodpořil.

Odpoledne bude zákonná opatření projednávat garanční hospodářský výbor, chystá prý některé pozměňovací návrhy.

V předloze daňových změn vláda upravila kritizované daňové zvýhodnění investičních fondů a osvobození dividend a podílů na zisku od daní z příjmů. V případě zdanění investičních fondů opatření zavádí nulovou sazbu daně z příjmů právnických osob pro investiční fondy, které splní vybraná kritéria.

Následné zdanění podílů na zisku vyplácených těmito fondy by mělo být na úrovni 19 procent pro právnické osoby a 15 procent pro fyzické osoby. Původní návrh zdaňoval zisky fondů pěti procenty a vyplácené podíly byly osvobozeny od daně zcela.

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič i předseda výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedli, že senátní hospodářský výbor chystá návrhy změn. Podle Minčiče se budou týkat i zdanění investičních fondů.

Senát vše projedná v polovině týdne

Antl podotkl, že ústavní výbor do předlohy zasahovat nebude. Pro návrh, aby výbor podpořil její schválení na plénu, hlasoval jen zpravodaj Miroslav Škaloud (ODS).

Minčič podotkl, že pokud by zákonné opatření od ledna neplatilo, hrozil by v souvislosti s účinností rekodifikace soukromého práva propad inkasa veřejných rozpočtů v řádech desítek miliard korun, daňové nerovnosti i právní nejistota.

Podobně jako opatření o daňových změnách dopadlo na ústavním výboru zákonné opatření o dani z nabytí nemovitostí; doporučení ke schválení podpořili tři z devíti členů výboru. Proti původnímu znění obsahuje jednu změnu; poplatníkem byl byl nadále prodávající, nikoli kupující. Zákon by ale dal oběma stranám možnost dohody na tom, že poplatníkem bude nabyvatel reality.

Senát bude obě zákonná opatření projednávat v polovině týdne. Pokud by je schválil, bude muset jejich platnost potvrdit i nová sněmovna na první schůzi.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy