Senát vrátil novelu o péči o děti, čekají ji úpravy

ČTK ČTK
19. 7. 2012 13:30
Novela má snížit počet dětí ve výchovných zařízeních a posílit ambulantní péči o rodiny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Novelu, která má snížit počet dětí ve výchovných zařízeních a posílit ambulantní péči o problémové rodiny, ve čtvrtek Senát vrátil sněmovně.

Doporučil lepší provázanost předlohy se zákonem o sociálně-právní ochraně dětí.

Senátoři navrhli mimo jiné novelou uzákonit, že výchovná zařízení a střediska "spolupracují s orgány sociálně-právní ochrany dětí v souladu s individuálním plánem ochrany dítěte".

Ministr školství Petr Fiala marně apeloval na horní komoru, aby úpravy provedla až v rámci změn zákona o ochraně dětí, kterou má na programu odpoledne.

Novela počítá také s tím, že rodiče by mohli ještě pět let žádat o umístění dítěte do diagnostického ústavu kvůli poruchám chování. Vláda původně chtěla tuto možnost zrušit už k letošnímu 1. září. Kabinet také navrhoval omezit na osm týdnů maximální povolenou délku pobytu v diagnostickém ústavu.

Poslanci ale zachovali v zákoně současnou praxi kvůli dětem s psychickými poruchami, které nelze za dva měsíce vyšetřit. Delší pobyt by mohlo také povolovat ministerstvo školství, pokud z vážných důvodů nebude možné dítě přemístit jinam.

Ministerstvo školství k omezování vedla snaha o snížení nákladů na diagnostické ústavy, které se pohybují kolem 520 tisíc korun ročně za dítě, v dětských domovech pak kolem 293 tisíc korun. Na péči o ohrožené děti je nyní zhruba sedm miliard ročně, z toho 3,5 miliardy stojí péče v ústavech.

Více výchovných poraden

Česko je také dlouhodobě kritizováno za nadměrný počet dětí v ústavech, v nichž je celkem 11 000 chlapců a děvčat. Novela proto počítá s tím, že do problémových rodin by měli častěji docházet odborníci a pomáhat jim řešit výchovné potíže tak, aby se děti z těchto rodin do ústavů vůbec nedostávaly. Předloha by měla také rozšířit síť výchovných poraden, kam by kromě dětí mohli docházet i rodiče.

Novela s ohledem na trend příklonu k menším zařízením snižuje maximální počet rodinných skupin v dětském domově na čtyři místo dosavadních šesti v jedné budově. Více skupin by sice mohl podle novely povolit zřizovatel domova, ale na své náklady. Výchovných skupin v ústavech by mělo být nadále až šest. V obou typech skupin by mohlo být maximálně osm dětí. V dětských domovech by nově mohli na základě smlouvy zůstat i jejich klienti po dovršení 18 let, kteří stále studují a neměli by kam jít.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy