Praha - Senát podle očekávání podpořil návrh ČSSD na zrušení kontroverzních sKaret, které mají být určeny k výplatě sociálních dávek.
Karty jsou podle jejich odpůrců zbytečné, nemravné a protiústavní.
Terčem kritiky byla ve čtvrtek také smlouva s Českou spořitelnou, která má systém sKaret provozovat. Současnou podobu sKaret nikdo ze senátorů neobhajoval.
Zrušením sKaret se před dalším schvalováním budou zabývat senátní výbory sociální, ústavně-právní a pro veřejnou správu.
Spoluautorka zákona Božena Sekaninová (ČSSD) označila sKarty za "další nehoráznost z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, která byla dobře naplánovaná".
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) je považuje za "nebezpečný pokus o další privatizaci veřejného prostoru, veřejných služeb".
Wagnerová: nemravné a protiústavní
Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) uvedla, že institut sKaret "je řečeno politicky nemravný, řečeno právně protiústavní".
Smlouva s Českou spořitelnou není podle Wagnerové platná, protože byla uzavřena nad rámec oprávnění ministerstva práce a sociálních věcí.
Bývalý náměstek Vladimír Šiška, který je nyní obviněn z podplácení při jiné ze zakázek resortu, k tomu "neměl zákonný pouvoir (pravomoc)", uvedla Wagnerová.
Podle místopředsedy Senátu a ČSSD Zdeňka Škromacha jsou sKarty "drahá hračka" a jejich projekt je třeba změnit nebo zrušit. Vláda podle něj na problém s sKartami zatím reagovala nedostatečně.
Kabinet hledá řešení
Kabinet nyní hledá způsob, jak zajistit, aby používání sKaret, které má na základě smlouvy s ministerstvem provozovat právě Česká spořitelna, bylo dobrovolné, ne povinné.
Podle současné ministryně práce a sociálních věcí má být ve věci jasno do konce tohoto týdne.
Sociální karty kritizuje nejen opozice, ale také odbory nebo rada zdravotně postižených. Žádaly zastavení jejich vydávání. Výhrady má i ombudsman.
Případem se zabývá antimonopolní úřad či úřad na ochranu osobních údajů.