Senát odmítl návrh EK dál sjednocovat vzdušný prostor

ČTK ČTK
27. 11. 2013 14:08
Kritikům vadilo, že komise chce převést pravomoci z členských zemí na unijní úroveň.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Senát ve shodě s vládou odmítnul snahu Evropské komise, která chce před ukončením svého mandátu v příštím roce dosáhnout dalšího sjednocování vzdušného provozu nad Evropou.

Kritikům vadilo mimo jiné to, že Komise chce převést pravomoci v této oblasti z členských zemí na centrální unijní úroveň.

"Odpovědnost za správu leteckého provozu náleží z hlediska mezinárodního práva členským státům, a není proto možné odpovědnost za řízení letového provozu bezdůvodně přenášet na centrální evropské orgány," shodli se senátoři na návrhu svého evropského výboru.

Navrhovanou reformu projektu Jednotné evropské nebe pokládají za předčasnou, neboť Komise podle nich dostatečně neprokázala její potřebnost.

Návrh by členským zemím uložil mimo jiné vytvoření nezávislého kontrolního orgánu, což by podle odpůrců vedlo ke zvýšení finančních nákladů pro letecké dopravce. Český Úřad pro civilní letectví podle oponentů splňuje regulační roli dostatečně.

Cílem návrhu Komise je podle bývalého senátora a místopředsedy dozorčí rady Řízení letového provozu Jiřího Nedomy mimo jiné oddělit a monopolizovat meteorologickou a radarovou službu. Nedoma za tím vidí lobbistický tlak těch, kteří by tuto službu rádi poskytovali pro celou Evropu.

Připomněl, že proti návrhu letos v červnu stávkovali letoví dispečeři v deseti státech EU. Jejich čeští kolegové se ke stávce připojili symbolicky tím, že práci omezili jen na předepsané povinnosti. Neposkytovali "nadstandardní" služby, jako je flexibilní navádění letadel mimo určené tratě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy