reklama
 
 

Šéfem poradců na kultuře bude exministr Talíř

13. 2. 2014 15:50
Ministr kultury Herman představoval své spolupracovníky, poradci ještě nejsou kompletní.

Praha - Šéfem poradců ministra kultury Daniela Hermana bude Jaromír Talíř, který na ministerstvu již dříve působil a zastával i post samotného ministra.

Kolegium poradců se ještě utváří, Herman novinářům představil Vladimíra Franze, který by se měl jako poradce věnovat hlavně oblasti živého umění. Kolik poradců bude celkem, ještě není zřejmé. Z bývalých čtyř náměstků si Herman ponechal Annu Matouškovou, která má ve své gesci kulturní dědictví.

"Koaliční partneři nabídli velmi kvalitní kandidáty, kteří mohou obohatit chod tohoto resortu," řekl Herman k výběru náměstků. Matouškovou, která na ministerstvu působí od roku 2007, podle něj doporučilo hnutí ANO.

"Franz je součástí živé kultury"

Stejný koaliční partner navrhl, aby na MK přišel také neúspěšný prezidentský kandidát Franz. Uvedl, že oblast živé kultury je mu blízká také proto, že sám je její součástí.

"Jsem hudební skladatel, dokážu ale také své poznatky zobecnit, proto jsem vysokoškolský profesor. Důležité pro mě je, že se v této oblasti pohybuji, spolupracoval jsem se všemi divadly v České republice, mnoha orchestry včetně České filharmonie," uvedl.

Funkci poradce si představuje jako rozšíření spektra při získávání dalších náhledů na daný problém, aby případná ministerská rozhodnutí byla co nejobjektivnější. "Věřím, že mohu být cenným přínosem," uvedl.

První náměstkyní je Kateřina Kalistová (ČSSD), hudebníka Miroslava Rovenského nominovala KDU-ČSL. Čtvrtým náměstkem je René Schreier, v jehož gesci bude odbor ekonomický, odbor investic a odbor veřejných zakázek, informatiky a vnitřní správy.

Kalistová bude mít na starosti odbory církví, mezinárodních vztahů, médií a audiovize, odbor legislativní a právní, odbor autorského práva a samostatné oddělení EU.

"Příští týden bychom měli mít hotový legislativní plán, který budeme předkládat vládě," uvedla a připomněla, že jednou z priorit bude předložení zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře, o jehož potřebě a s ním související změně statutu příspěvkových organizací ministerstva se mluví léta.

Rovenský bude spravovat odbor umění, literatury a knihoven, odbor vědy a vývoje a odbor projektového řízení. Uvedl, že by se chtěl nejdříve zaměřit na přípravu na nové programovací období čerpání prostředků z EU.

Více peněz na granty

"Chceme se pokusit o navýšení prostředků na grantové řízení, grantové komise by měly samy rozhodovat o zařazení projektů mezi prioritní akce," řekl.

Mezi prioritní akce v minulosti občas patřily velké festivaly a další tradiční akce, které ministerstvo podporuje největšími sumami; pokud ale byla v rozpočtu kolonka prioritní akce zrušena, musely se tyto o dotaci utkat v grantovém řízení a příprava těchto rozsáhlých akcí bývala tak ohrožena.

Nový ředitel odboru interního auditu a kontroly Miroslav Leixner plánuje mimo jiné audit efektivnosti vynakládaní veřejných prostředků na MK, ve střednědobém výhledu personální audit, který ale podle něj bude třeba synchronizovat s případným projednáním a přijetím služebního zákona.

autor: ČTK | 13. 2. 2014 15:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama