Šéfem generální inspekce je policejní exnáměstek Bílek

ČTK ČTK
25. 11. 2011 13:00
Do funkce jej jmenoval premiér Nečas, úřad začne pracovat od nového roku
Ivan Bílek
Ivan Bílek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Premiér Petr Nečas jmenoval v pátek do čela generální inspekce bezpečnostních sborů bývalého náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii Ivana Bílka.

Inspekce začne pracovat od počátku příštího roku, jejím úkolem bude stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

Představitelé stran vládní koalice se v dohodě s prezidentem Václavem Klausem loni v prosinci shodli na tom, že právo vybrat nového šéfa inspekce budou mít občanští demokraté.

"Měla by to být jakási satisfakce za to, že si Věci veřejné prosadily odchod tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů," napsaly Lidovky.cz.

Inspekce bude podle zákona samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Na jeho příslušníky se bude vztahovat zákon o služebním poměru. Bude mít postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie. Na starosti bude mít podle předlohy veškerou kriminalitu příslušníků a občanských zaměstnanců policie.

Ředitele inspekce jmenuje premiér po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny, uvádí se v zákonu. Podle serveru se v posledních týdnech uvažovalo o dvou kandidátech. Kromě Bílka připadal v úvahu ještě současný šéf policejní inspekce Dušan Brunclík.

Podle dřívějších informací budou roční náklady na činnost nové inspekce zhruba 280 milionů korun, jednorázové výdaje na její vznik vláda vyčíslila skoro na 46 milionů korun. Inspekce by měla mít 335 zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy