Šéf životního prostředí. Co způsobí blízkost chemičkám?

Pavel Baroch
19. 1. 2014 15:04
Richard Brabec míří na úřad jako letitý vrcholný manažer předních českých chemiček.
Richard Brabec na snímku z roku 2008, kdy pozval coby generální ředitel Lovochemie novináře do chemičky.
Richard Brabec na snímku z roku 2008, kdy pozval coby generální ředitel Lovochemie novináře do chemičky. | Foto: ČTK
  • Profil byl napsán pro deník Insider, který jej Aktuálně.cz jako své sesterské redakci poskytl v plném rozsahu

Profil - Navržený kandidát na ministra životního prostředí Richard Brabec míří na nové místo jako letitý vrcholný manažer předních českých chemiček Lovochemie a Spolany.

Absolvent přírodovědecké fakulty a příští pravděpodobný ministr své působení v chemickém průmyslu pokládá pro následující vládní kariéru spíše za výhodu.

Není důvod mu nevěřit.

Větu z webových stránek Lovochemie, že "svým výrobním programem výrazně přispěla k rozvoji českého zemědělství", by pravděpodobně s absolutní vážností podepsal.

Vyznání ředitele chemičky

"Ředitel chemičky má v zásadě dva problémy, respektive dvě priority," vysvětloval Richard Brabec v minulých dnech posluchačům Českého rozhlasu. "Minimálně stejná priorita jako vyrábět a zaměstnávat lidi je i dodržovat veškeré ekologické limity. Protože když budete spalovat něco v kamnech jako soukromník, tak si vás pravděpodobně nikdo nevšimne. Pokud nebudete plnit limity jako chemička, jste neustále pod přísným dohledem," uvedl.

Ve Spolaně Neratovice pracoval Richard Brabec jako finanční ředitel několik let. Jde o společnost, která se pravidelně objevuje na prvních místech v žebříčku producentů "rakovinotvorných a pravděpodobně rakovinotvorných látek", které podle Integrovaného registru znečišťovatelů sestavuje ekologické hnutí Arnika.

V době, kdy Richard Brabec ve Spolaně působil, testy prokázaly, že ryby v Labi pod chemičkou obsahují stonásobně vyšší koncentrace rtuti, než stanovují limity.

V případě Lovochemie, největšího zdejšího výrobce minerálních hnojiv, nelze pominout varování poslední Zprávy o stavu životního prostředí. Od roku 2000 stoupla na českých polích spotřeba minerálních hnojiv o 55 procent. Minerální hnojiva škodí půdě, ptactvu a vodě v řekách. Lovochemie patří Andreji Babišovi a Richard Brabec zde byl šest let generálním ředitelem.

Boj o registr

Až bude jmenován, octne se jistě Richard Brabec jako ministr uprostřed ostré diskuse nad databází znečišťovatelů.

O Lovochemii v ní zjistíme, že vypouští do Labe v odpadních vodách zinek škodící vodním organismům - byť chemička splňuje zákonné limity. O Spolaně zase to, že stále vypouští do Labe rtuť - ačkoli už není jejím největším zdrojem.

Databázi znečišťovatelů provozuje informační agentura ministerstva životního prostředí Cenia. Registr je roky kritizován Svazem chemického průmyslu a Richard Brabec patří k jeho předním činovníkům. Působil ve svazovém představenstvu a nadále s ním spolupracuje. V čele této vlivné organizace pak stojí další Babišův člověk - Petr Cingr z Agrofertu.

Lovochemie
Lovochemie | Foto: Vojtěch Marek

Svazu se zdá státem řízený registr příliš přísný, prý přísnější, než požaduje směrnice Evropské unie. Vadí mu třeba, že chemičky musí státu hlásit také chemické látky v odpadech a že povinnost hlásit své emise má příliš mnoho firem. Ministerstvu průmyslu se už podařilo prosadit částečné "ořezání" této databáze, ale chemický průmysl by si přál ještě radikálnější změnu.

Před takovým krokem ale před časem varovala ekologická komise Akademie věd. "Vážně by to poškodilo právo občanů na informace o tom, jaké toxické látky vznikají v průmyslových podnicích v jejich sousedství," varovali vědci.

Pokud by byly vyškrtnuty chemické látky v odpadech, znamenalo by to podle akademiků, že by se registr nevztahoval například na 62 procent produkce toxické rtuti.

Bruselštější než Brusel

Ke stesku českých chemiků Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika uvedl, že přísnější registry, než vyžaduje Brusel, má víc evropských států - například Francie, Holandsko nebo Velká Británie.

Richard Brabec na oficiální poslanecké fotce.
Richard Brabec na oficiální poslanecké fotce. | Foto: Poslanecká sněmovna

Připomněl, že Svaz chemického průmyslu taky usiloval o zmírnění nových přísných pravidel pro používání chemických látek v EU, pro které se používá zkratka REACH. Podle svazu utratí český chemický průmysl kvůli těmto předpisům do roku 2020 okolo 12 miliard korun a hrozí mu ztráta konkurenceschopnosti.

"Pan Brabec je ze Svazu chemického průmyslu, který prosazoval zmírnění evropských norem pro průmysl a utajování informací o chemickém znečištění. V nové roli by měl Integrovaný registr znečištění naopak hájit a prosazovat normy výhodnější pro životní prostředí než pro průmyslové podniky," řekl Jindřich Petrlík z Arniky.

Brabec o svých případných krocích v registru znečišťování, ale i dalších plánech v resortu zatím odmítá mluvit. Insideru vzkázal, že na všechny takové otázky odpoví až v okamžiku, kdy bude ministrem životního prostředí jmenován.

Ať rozhodnou činy

Většina nevládních organizací se na pravděpodobného ministra životního prostředí Richarda Brabce zatím dívá velmi opatrně. A Andrej Babiš a hnutí ANO i Richard Brabec se pokouší nedůvěru rozmělnit anebo aspoň vyvolat dojem, že prvotní rozčarování ekologických organizací nad novým zeleným mistrem oslabilo.

Ostatně poté, co se objevil jako kandidát na šéfa resortu, uvedl Richard Brabec v rozhovoru pro Respekt, že by mu ve vládě bylo bližší ministerstvo průmyslu. "Ale v rámci chemičky jsem se zabýval i dopady na životní prostředí," dodal vzápětí.

Andrej Babiš vyloučil, že by Richard Brabec coby ministr životního prostředí nadržoval chemičkám. "To rozhodně odmítáme. Je absurdní myslet si, že by na této pozici preferoval zájmy chemického průmyslu," řekl.

Babiš připomněl, že jeho Agrofert ve svých podnicích investoval a ještě se chystá investovat miliardy korun do různých ekologických opatření. To uznává třeba i Jindřich Petrlík z Arniky, podle něhož například Lovochemie výrazně snížila množství zinku v odpadních vodách.

Český svaz ochránců přírody zase pochválil v koaliční smlouvě kapitolu, která se týká ochrany přírody. Brabce se zastal i sociální demokrat Vladimír Špidla, původní hlavní kandidát na ministra životního prostředí.

"Nového ministra budeme hodnotit podle konkrétních výsledků - jak bude pomáhat rodinám se zateplováním domů nebo postupovat proti smogu, jestli vylepší recyklaci odpadků či zda zajistí péči o divokou přírodu v našich národních parcích," řekl například Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Podle bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka je však Richard Brabec kvůli dlouholetým vazbám na chemický průmysl v jasném konfliktu zájmů. Třeba právě proto, že chemičky jsou významným znečišťovatelem ovzduší.

"V agendě ministerstva životního prostředí je přitom ochrana ovzduší absolutní prioritou. Potenciální konflikt pana ministra je naprosto enormní a já si koupím lístky do první řady na to, abych se podíval, jak tuto situaci zvládne. Podle mě je naprosto bez šance," řekl Bursík ve vysílání ČT24.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy