Schwarzenberg: TOP 09 povedu dál, na Hrad už nechci

ČTK ČTK
6. 11. 2014 12:00
Předseda strany TOP 09 v rozhovoru s rakouskou agenturou APA dodal, že s Rakouskem prý ČR kompromis ohledně jaderné energie nenajde.
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Vídeň - Někdejší český ministr zahraniční Karel Schwarzenberg chce i po nedávném neúspěchu opoziční strany TOP 09 v komunálních a senátních volbách, kdy byla "vypráskána jako žito", zůstat v jejím čele, o prezidentskou kandidaturu ale už nestojí.

V rozhovoru s agenturou APA řekl, že ze všech vrtochů mu zůstala jízlivost, která se v politice hodí. K tématu vztahů mezi Prahou a Vídní prohlásil, že věří, že spory z minulosti budou uloženy ke spánku. Kompromis v otázce jaderné energetiky ale najít nelze.

Vídeň použije všechny politické a právní prostředky

"Protože v Rakousku je nukleární energie dogmatem, tak je spíše možné ve Vatikánu pochybovat o Matce boží než v Rakousku uznat jadernou energetiku," řekl Schwarzenberg v souvislosti s aktuálním prohlášením rakouského kancléře Wernera Faymanna, že Vídeň využije vůči České republice všechny politické a právní prostředky, aby zabránila plánovanému vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu blízko hranic s Rakouskem.

Podle Schwarzenberga je ale místo úložiště "někde na jihu země chtě nechtě dané". "V jižních Čechách je bohužel stálý žulový masiv a právě do takové horniny je třeba sklad vyhořelého jaderného paliva umístit," dodal.

I tak ale politik doufá, že staré spory, jako jsou Temelín či prezidentské dekrety vydávané Edvardem Benešem, budou "pomalu uloženy k zaslouženému spánku".

TOP 09 měla špatnou kampaň

Schwarzenberg hovořil i o nedávném volebním neúspěchu, za kterým vidí několik příčin. "Naše strana byla seřezána jako žito, měli jsme špatnou kampaň, o tom není pochyb, a to je naše vlastní těžká chyba," řekl.

Podíl na špatném volebním výsledku má prý i nynější ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který jako "miliardář vedl kampaň s neomezenými prostředky". Dodal, že Babišovou "čistě populistickou stranou jsou lidé fascinováni, neboť je to stále ještě nové hnutí".

Nepopularitě TOP 09 přispěla i rozsáhlá úsporná opatření v letech 2010 až 2013. "Ta opatření byla bolestivá a nikoho netěšila, ale že byla nutná, o tom nikdo nemluví," dodal. Tvář TOP 09 poškodil i pád středopravé vlády premiéra Petra Nečase, která se zhroutila kvůli korupční a sledovací aféře. "Bylo zkrátka vícero důvodů, my prohráli a to je prostě vše," řekl.

Kvůli nepříznivému výsledku voleb Schwarzenberg odejít z politiky nechce. "Chci dál pokračovat, stále ještě mě baví zlobit lidi," řekl. "Jediné, co mi zůstalo, je škodolibost," dodal. A ta prý na rozdíl od jiných neřestí, kterými jsou alkohol či ženy, s přibývajícím věkem roste.

Vůli zůstat v politice prý velmi posiluje také jeho rival Miloš Zeman, kterému loni v boji o prezidentské křeslo podlehl. O úřad hlavy státu se ale již znova ucházet nehodlá. "Když Zeman zůstane ve funkci pět let, tak budu příliš starý, bude mi přes 80, takže bude čas pro mladší generaci," dodal Schwarzenberg, který v prosinci oslaví 77. narozeniny.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Prezident Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy