Schwarzenberg koupil pozemky a splácí hypotéku

Jakub Novák
2. 7. 2013 7:40
Vyplývá to z jeho majetkového přiznání za loňský rok
Karel Schwarzenberg (TOP 09).
Karel Schwarzenberg (TOP 09). | Foto: Reuters

Praha - Ministr zahraničí v demisi Karel Schwarzenberg loni rozšířil své jihočeské panství o další pozemky.

Mirochov (Chlum u Třeboně), Nová Bystřice, Bílkov u Dačic, Lhota u Sedla, Maříž u Slavonic nebo Rancířov u Jihlavy - tam všude loni předseda TOP 09 nakupoval.

A právě z nájmů pramenila většina jeho loňských příjmů, za svou půdu a nemovitosti tak získal necelých 8,9 milionu korun, další více jak dva pramenily z pronájmu pozemků v sousedním Rakousku, necelých 77 tisíc potom z Německa. Za loňský rok tak na pronájmu pozemků vydělal přes 11 milionů korun z celkem asi 14milionového příjmu.

Vyplývá to z majetkového přiznání, které za loňský rok podal na sněmovní mandátový a imunitní výbor.

Kromě toho však měl ke konci loňského roku nesplacenou hypotéku ve výši více jak 12,5 milionů korun. Vzhledem ke stabilitě jeho příjmů však Schwarzenberg nemusí mít - na rozdíl od mnoha svých sněmovních kolegů - obavy z budoucnosti.

Z posledních dvou zmiňovaných zemí na Schwarzenbergovo konto doputoval více jak půlmilionový důchod vycházející z jeho tehdejší podnikatelské činnosti v obou zemích.

"Jak v Rakousku, tak Německu jsem podnikal, a tudíž platil povinné důchodové pojištění," uvedl v této souvislosti Schwarzenberg.

Jednorázový - a ne nevýznamný - potom byl dvoumilionový příjem z prodeje zbylého podílu (1,58 %) společnosti Respekt Publishing, vydavatele stejnojmenného týdeníku a zároveň měsíčníku Bel Mondo jeho majoritnímu vlastníkovi vydavatelství Economia.

S týdeníkem Respekt se tak Schwarzenberg definitivně (majetkově) rozešel prakticky před rokem (vlastníkem akcií byl do 27. června), tedy asi tři a půl měsíce před ostrým startem prezidentské kampaně.

On sám však tento prodej do souvislosti nedává. "Podíl v Respektu už byl pouze minimální a neměl už smysl," konstatoval.

Podívejte se: Vzestupy a pády Karla Schwarzenberga

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy