Schwarzenberg k amnestii: Nečas ukázal, že nevěří vládě

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 1. 2013 14:11
Podle lídra koaliční TOP 09 premiér zřejmě vládě nevěří, když jí o amnestii neřekl
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vicepremiéra a prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09) obsah amnestie, a konkrétně to, že také zastavuje trestní stíhání, zděsil.

Schwarzenberg ve sněmovně označil to, že premiér Petr Nečas (ODS) o ní předem neinformoval vládu, za projev nedůvěry. Z jednání pak na znamení nesouhlasu s tímto postupem odešel.

Proti amnestii vystoupil už dříve i druhý finalista prezidentské volby Miloš Zeman (SPOZ).

Šéf TOP 09 chápe prezidentovo právo amnestii vyhlásit, premiérův postup ale pokládá "za mírně řečeno chybný" a "velice ho pobouřil". Ústavní realita vyžaduje, aby byla vláda informována, řekl Schwarzenberg.

Jako první místopředseda vlády se prý o amnestii dozvěděl stejně jako ostatní obyvatelé z Klausova novoročního projevu.

"Když jsem byl seznámen s obsahem, byl jsem zděšen," uvedl. Premiér dal svým postupem podle Schwarzenberga najevo, že nedůvěřuje ani vlastní vládě.

Nečas jej hájí slovy, že amnestii musel podle ústavních zvyklostí podepsat. Také podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) patří amnestie k případům, v nichž je spolupodpis premiéra právní; podepsat ji tedy prý musí, ač s ní politicky nesouhlasí.

Zeman už dříve prohlásil, že je zásadním odpůrcem jakékoli amnestie. V tomto případě prý o to zásadnějším, že se týká i podezření v případech takzvaných tunelářů. Zeman soudí, že rozšíření amnestie i na lidi, kteří byli viněni "z velkých zlodějin", je naprosto nepřípustné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy