Schwarzenberg k amnestii: Nečas ukázal, že nevěří vládě

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 1. 2013 14:11
Podle lídra koaliční TOP 09 premiér zřejmě vládě nevěří, když jí o amnestii neřekl
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vicepremiéra a prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09) obsah amnestie, a konkrétně to, že také zastavuje trestní stíhání, zděsil.

Schwarzenberg ve sněmovně označil to, že premiér Petr Nečas (ODS) o ní předem neinformoval vládu, za projev nedůvěry. Z jednání pak na znamení nesouhlasu s tímto postupem odešel.

Proti amnestii vystoupil už dříve i druhý finalista prezidentské volby Miloš Zeman (SPOZ).

Šéf TOP 09 chápe prezidentovo právo amnestii vyhlásit, premiérův postup ale pokládá "za mírně řečeno chybný" a "velice ho pobouřil". Ústavní realita vyžaduje, aby byla vláda informována, řekl Schwarzenberg.

Jako první místopředseda vlády se prý o amnestii dozvěděl stejně jako ostatní obyvatelé z Klausova novoročního projevu.

"Když jsem byl seznámen s obsahem, byl jsem zděšen," uvedl. Premiér dal svým postupem podle Schwarzenberga najevo, že nedůvěřuje ani vlastní vládě.

Nečas jej hájí slovy, že amnestii musel podle ústavních zvyklostí podepsat. Také podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) patří amnestie k případům, v nichž je spolupodpis premiéra právní; podepsat ji tedy prý musí, ač s ní politicky nesouhlasí.

Zeman už dříve prohlásil, že je zásadním odpůrcem jakékoli amnestie. V tomto případě prý o to zásadnějším, že se týká i podezření v případech takzvaných tunelářů. Zeman soudí, že rozšíření amnestie i na lidi, kteří byli viněni "z velkých zlodějin", je naprosto nepřípustné.

 

Právě se děje

Další zprávy