Schwarzenberg chystá ústup: Kalousek TOP 09 povede dobře

Jiří Kubík
3. 9. 2015 12:40
Předseda TOP 09 v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny velmi silně naznačuje, že éra jeho vedení opoziční strany pomalu končí.
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: DVTV

Praha - Finalista prezidentské volby z roku 2013 Karel Schwarzenberg se právě vrátil z letních lázeňských procedur a v rozhovoru pro Hospodářské noviny velmi silně naznačuje, že éra jeho šéfování opoziční TOP 09 pomalu končí.

"Cítím se docela ve formě, ale pánbůh mě – abych nebyl namyšlenej - potrestal stejně jako Zemana: neodumírají mi dolní končetiny v důsledku cukrovky jako jemu, ale mám velký problém s koleny. A bohužel mě taky trápí hluchota," popisuje Schwarzenberg.

"Stáří pokračuje, o tom nebudiž pochyb. Všechno se zhoršuje, ale ten ubývající sluch mi vadí nejvíc. Beethoven byl sice taky hluchej a ještě skládal symfonie, ale nevím, jestli je to smysluplné u předsedy politické strany. Když bych ještě teď zkusil být předsedou, tak když by ta hluchota pokračovala, tak nebudu ani schopný vést v parlamentu diskusi,“ zamýšlí se.

Další vývoj odhalí testy

Na otázku, zda to znamená, že v listopadu na sněmu TOP 09 už nebude kandidovat na šéfa strany, ale nechtěl přímo odpovědět.

Odkázal na to, že ho čeká ještě několik lékařských testů, které by měly mimo jiné předpovědět, jak rychle bude úbytek sluchu pokračovat.

Zároveň ale v rozhovoru říká: "Podívejte se, je očividné, že Mirek Kalousek, který se mnou stranu zakládal, ji povede velice dobře. O tom nepochybuju. O dědictví strach nemám. Navíc ve straně roste několik lidí už z mladší generace, kteří to budou moci vést taky.“

Lídr pro další volby

TOP 09 na svém sněmu volí šéfa na dva roky, to znamená, že nestane-li se nic neočekávaného, měl by v listopadu zvolený předseda být zároveň lídrem strany pro příští parlamentní volby, které se mají konat na podzim 2017.

Tou dobou bude Karlu Schwarzenbergovi už téměř osmdesát let.

V rozhovoru, který vyjde v Hospodářských novinách v pátek, Schwarzenberg také zevrubně hodnotí poločas prvního prezidentského období Miloše Zemana. "Je to smutná podívaná, protože vlivem tohoto prezidenta trpí image České republiky,“ říká a zároveň dodává, že v příští prezidentské volbě by už měla kandidovat mladší generace: "My dědci už bychom do toho lézt neměli."

 

Právě se děje

před 58 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy