Zpráva o ČT ve Sněmovně neprošla. KSČM vadí Historie.cs

ČTK ČTK
9. 4. 2015 13:45
Sněmovna hladce schválila výroční zprávy o hospodaření České tiskové kanceláře. Hospodaření České televize nedokončila kvůli stížnostem komunistického poslance Valenty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pavel Baroch

Praha - Sněmovna podle očekávání hladce schválila výroční zprávy o hospodaření České tiskové kanceláře (ČTK) za roky 2012 a 2013. Projednávání obdobné zprávy o předloňském hospodaření České televize ale před polednem nedokončila, přestože sněmovní mediální výbor rovněž navrhl její schválení.

Proti zprávě ČT se postavil komunistický poslanec Jiří Valenta, který si stěžoval mimo jiné na některá výběrová řízení na zakázky zadávané veřejnoprávní televizí. Obvinil též ČT z neobjektivity jejího zpravodajství a také pořadu Historie.cs, konkrétní případy ale neuvedl.

Na to poukázala někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), podle níž pořad nemůže být neobjektivní jenom proto, že se v něm možná někdo z diskutujících dotkl komunistů za to, co napáchali před listopadem 1989.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že Valenta měl dost měsíců na to, aby své výhrady řešil v mediálním výboru. O odklad schvalování zprávy ČT se nakonec postarala TOP 09, která si vyžádala přestávku na své jednání. Odpoledne má Sněmovna na programu interpelace.

Vyrovnané náklady i výnosy ČT

Česká televize předloni skončila hospodaření vyrovnanými náklady i výnosy 6,78 miliardy korun. Předseda Rady ČT Jaroslav Dědič již dříve uvedl, že se podařilo udržet investice do výroby. Připomněl vznik nových stanic Déčko a ČT art. Mezi faktory, které ovlivňují hospodaření, zmínil absenci reklamy, nemožnost odpisu DPH a kurzová rizika.

Hospodaření ČTK v roce 2012 skončilo ztrátou zhruba čtyři miliony korun, kterou agentura pokryla z nerozděleného zisku z předchozích let. Rozpočet na daný rok přitom původně počítal se ztrátou až 7,34 milionu korun. V roce 2013 už ČTK skončila v zisku tři miliony korun. ČTK je jedinou z veřejnoprávních agentur v Evropě, která nedostává státní dotace nebo příspěvky. Vydělává si na sebe především prodejem svého zpravodajství.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy