Šance pro přímou volbu: spory mají vyřešit šéfové stran

Domácí Jan Němec (redaktor) Domácí, Jan Němec (redaktor)
2. 11. 2011 19:00
Problematické body zavedení přímé volby prezidenta se budou projednávat na mimořádné schůzce
Zájem nahradit Václava Klause oficiálně potvrdil zatím jen Karel Schwarzenberg.
Zájem nahradit Václava Klause oficiálně potvrdil zatím jen Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Naděje, že si nástupce Václava Klause v prezidentském úřadu zvolí lidé v přímé volbě, je zase o něco málo vyšší. 

Klíčoví představitelé parlamentních stran připravují mimořádnou schůzku, která by mohla rozlousknout sporné body, kvůli nimž se zatím k dohodě o zavedení přímé volby nedaří dojít. 

Stalo se tak poté, co Aktuálně.cz od několika zdrojů zjistilo, že ČSSD nechce být za "černou ovci", která přímou volbu potopí, a proto přemlouvá své senátory, aby svůj postoj k této záležitosti ještě zvážili.

Dohoda na společné velké schůzce naplnila šéfa klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka optimismem. "Jasně se vydefinuje postoj jednotlivých klubů a stran. Po středeční schůzce jsem k přímé volbě prezidenta mnohem optimističtější, než tomu bylo dříve," prohlásil Gazdík.

Zároveň dodal, že jednání by se měli zúčastnit předsedové parlamentních stran společně se šéfy stranických klubů obou komor českého Parlamentu.

Času moc nezbývá

Schůzka by měla proběhnout už brzy. O přímé volbě prezidenta - prakticky tedy změně Ústavy ČR - už jedná sněmovna. V září propustila zákon do dalších čtení a projednávat by ho tedy měla v listopadu nebo v prosinci.

Kdo po Klausovi?

  • Oficiálně už kandidaturu na prezidenta oznámil Karel Schwarzenberg. Jeho TOP 09 už vybídla své zákonodárce, aby ho navrhli pro přímou i nepřímou volbu.
  • V minulosti vyjádřil chuť kandidovat místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, ochotu dala najevo i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, ale s tím, že by o tom musela rozhodnout ODS.

Místopředsedkyně sněmovny za VV Kateřina Klasnová potvrdila, že by se schůzka měla odehrát "urychleně".

K přímé volbě se oficiálně hlásí všechny strany zastoupené ve sněmovně, v posledních týdnech se ale dohadovaly kvůli pravomocem prezidenta a nebylo jasné, zda některé strany jen nehledají záminky, proč zákon potopit.

Vládní koalice se přitom musí shodnout s opoziční ČSSD: ke změně ústavy musí ve sněmovně zvednout ruku 120 poslanců (koalici tedy chybí několik hlasů), v Senátu, kde má vůbec ČSSD převahu, pak musí být pro tři pětiny přítomných senátorů, v plném složení tedy alespoň 49.

Sociální demokraté jednají se svými senátory

Sociální demokraté podle několika zdrojů ze sněmovny jednají se svými senátory, aby změnili názor, protože mají v horní komoře většinu, ale přímé volbě nejsou nakloněni. "ČSSD mění názor, zjevně nechce, aby neúspěch přímé volby zůstal na ní," říká jeden z koaličních poslanců.

Podle těchto zdrojů se jedná o tom, jaké by dostali senátoři pravomoci výměnou za to, že do prezidentské volby už nebudou moci zasáhnout.

ČSSD chtějí, aby o vedení České národní banky s prezidentem spolurozhodoval právě Senát.

Pro udělení milosti nutný souhlas vlády

ČSSD by také ráda, aby byl prezident trestně odpovědný, třeba až po skončení mandátu. Podle současného návrhu by ho mohl u Ústavního soudu žalovat jen Senát se souhlasem sněmovny, a to jen pro "velezradu" nebo "hrubé porušení Ústavy ČR".

Sociální demokraté dál chtějí, aby pro udělení milosti byl nutný souhlas vlády.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) už Aktuálně.cz řekl, že on sám "lpí na kontrasignaci milostí", a překvapivě dodal: "Chceme, aby přímá volba proběhla hladce, možná i bez dalších ústupků."

Kromě toho ČSSD také mluví o mandátu na šest let nebo o možnosti odvolat hlavu státu v referendu. Tyto požadavky ale sami lidé z ČSSD neoznačují jako zásadní.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy